اخبارمصاحبه اختصاصی

گفتگوی اختصاصی با سمیه رفیعی نامزد یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی

پیگیری قوانین محیط زیست و تصریح اهداف قانونگذاری های زیست محیطی از مهمترین اهداف سمیه رفیعی در مجلس خواهد بود

گروه خبر جامعه اندیشکده های ایران، به دنبال انتشار لیست نامزدهای نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس، به سراغ نامزدهایی رفته است که از اعضای فعال اندیشکده ها و مراکز پژوهشی هستند. اسامی و معرفی اجمالی برخی از این افراد را اینجا ببینید. در ادامه این معرفی، جهت شناخت بیشتر، گفت و گوهایی با این نامزدها ترتیب داده شده است.

دومین گفت و گوی جامعه اندیشکده های ایران با سمیه رفیعی، نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است. وی که مدیر دپارتمان محیط زیست مرکز پژوهشی آرا است بر قانون به عنوان اهرم ناظر تاکید دارد و برای مطالبه گری در موضوعات متعدد مثل شفافیت و احیای یک درصد بودجه پژوهشیِ دستگاه های اجرایی، بر نظارت و پیگیری از طریق قانون نظر دارد.

فعالیت شما در یک اندیشکده به چه میزان شما را برای نمایندگی مردم در مجلس آماده کرده است و چه توانمندی‌هایی در شما ایجاد نموده است؟

از آنجایی که آموزش یکی از ارکان و الزامات اصلی توسعه راهبردی سرمایه های انسانی در هر جامعه ای محسوب می‌شود و اصولا در سالیان اخیر خلا آموزش صحیح در راستای فعالیت‌های مجلس کاملا مشهود بوده است، در همین راستا فعالیت در اندیشکده، عاملی مهم در توانمندسازی و توسعه ظرفیت تحول و بهسازی مجلس مبتنی بر الگوی ایرانی اسلامی بوده و  توانمندی‌هایی ایجاد کرده است، نظیر: توسعه دانش نظری و مهارت‌های مورد نیاز از طریق تلفیق دانش و تجربه در حوزه‌های کارشناسی و مدیریتی، حمایت از توسعه بخش‌های غیردولتی فعال حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی مبتنی بر اقتضائات کشور، توانایی ترسیم وضعیت محیط زیست کشور و آینده پژوهی آینده محیط زیست کشور.

به عنوان یکی از اعضای اندیشکده ها چه تفاوت رویکردی با جناح های سیاسی برای حضور در انتخابات مجلس دارید و ماموریت خود را برای ورود در مجلس چه می دانید؟

با توجه به اینکه متاسفانه تقسیم‌بندی گروه‌های مختلف سیاسی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به دو دسته چپ و راست تقسیم گشت، از همان ابتدا کاربرد اصطلاح چپ و راست در سپهر سیاسی این سرزمین و مرزبندی‌های سیاسی ناواضح و نارسا شکل گرفت. درحالی‌که مفاهیم تعریف شده «چپ‌گرایی و راست‌گرایی» می توانست از ظرفیت بیشتری در پاسخگویی به نیازهای جامعه برخوردار باشد. با توجه به سوابق مجلس در چندین دوره اخیر به نظر می‌رسد همچنان بحران آسیب شناسی قوانین کشور وجود دارد و ماموریت اینجانب در این راستا این خواهد بود که اهداف، در قانون گذاری های محیط زیستی تصریح شود؛ قابلیت ارزشیابی برای آن‌ها در نظر گرفته شود؛ قوانین و مقرارتی که نوشته شده، پالایش شوند؛ انباشت قوانین اجرا نشده برطرف شود؛ جلوگیری از ناهوشمندی سیستم های نظارتی و دور زدن مکرر قانون، انسجام قوانین و جلوگیری از پراکندگی و آشفتگی در جرم انگاری های محیط زیستی و کارآمد کردن قوانین در امر امنیت ملی و حفظ محیط زیست.

به نظر شما حضور مستقیم اعضای اندیشکده ها در سطوح مختلف تصمیم گیری کشور بهتر است یا حضور آن‌ها در بیرون این فضاها و داشتن نقش مشاوره ای؟

به نظر می‌رسد جهت سرعت بخشیدن به کیفیت تصمیم گیری ها و حتی تصمیم سازی ها، بهتر است از تلفیق این دو روش یعنی هم حضور مستقیم اعضای اندیشکده ها در سطوح مختلف تصمیم گیری کشور و هم حضور آن‌ها در بیرون این فضاها  با داشتن نقش مشاوره، بهره گرفت.

در صورت ورود به مجلس، کدام کمیسیون را برای عضویت انتخاب می‌کنید و برنامه شما برای ایجاد ارتباط نزدیکتر کمیسیون های مجلس با اندیشکده ها چیست؟

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی. و برنامه اینجانب برای ایجاد ارتباط نزدیکتر کمیسیون های مجلس با اندیشکده ها استفاده از ظرفیت‌های اندیشکده ها از طریق گرفتن مشاوره برای طرح‌های کلان ملی-مدیریتی، اقتصادی و زیربنایی، اصلاح ساختارهای مدیریتی و اقتصادی کشور بر پایه دانش و جهت ارتقاء سطح فناوری‌های مدیریتی کشور، تعامل با نخبگان و مراکز علمی و پژوهشی و صنعتی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های ایشان در زمینه ارتقاء سطح فناوری‌های مدیریتی کشور.

کدام یک از پیشنهادهای کلان تهیه شده در اندیشکده ها را مناسب جهت طرح و پیگیری در مجلس می‌دانید؟

ایجاد ارتباط بین مجامع دانشگاهی و جامعه و رصد مسائل و معضلات جامعه و پیشنهاد و رفع معضل برای آنان، و نکته مهمتر اینکه در آستانه چهلم دوم انقلاب اسلامی هستیم و دیگر جای خطا نداریم و حتی باید صادرات مفاهیم به دنیا داشته باشیم.

با توجه به عدم اجرای صحیح اختصاص یک درصد بودجه دستگاه‌های اجرایی برای انجام پژوهش -که در قانون پیش‌بینی شده است- برنامه شما برای تحقق این امر و وارد شدن آن به فضای اندیشکده ها چیست؟

به واسطه فضا و اختیارات اندیشکده ها، اجتماعی سازی و مطالبه گری در این امر صورت پذیرد و در صورت عدم اجرا، ورود مجلس شورای اسلامی به عرصه تقنین و قانونگذاری جهت پیشگیری از وقوع جرایم خواهد بود.

رویکرد شما نسبت به شفافیت در مجلس شورای اسلامی (و به صورت کلی در ساختار حکمرانی کشور) چیست و چه برنامه‌ای در این زمینه دارید؟

از آنجایی که مجلس خانه ملت است و مردم باید محرم مجلس خود باشند و شفافیت از شاخصه‌های حکمرانی مطلوب است، برنامه اینجانب در این راستا ایجاد مشارکت، قانون گرایی، پاسخگویی و مسئولیت پذیری، رعایت عدالت است و گزارش شفاف است.

 

گفت و گوی جامعه اندیشکده های ایران با مهدی زریباف، رئیس مرکز تحقیقات مبانی و مدل های اقتصادی بومی، را میتوانید از اینجا بخوانید.

برچسب ها

اخبار

اخبار و رویدادهای اندیشکده‌های ایران را در این صفحه دنبال کنید. مشاهده سایر اخبار

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن