جامعه اندیشکده های ایران از سال ۱۳۹۵ و با هدف ایجاد و استقرار ساز و کارهایی جهت معرفی و برجسته سازی پژوهش‌‌ ها و اقدامات برتر اندیشکده‌ های کشور تشکیل شده است. این مجموعه خدمات و بسترهای متنوع و در عین حال یکپارچه ای را توسعه داده است.

محورها و زمینه‌های خدمات جامعه اندیشکده ها

برخی اهداف خدمات جامعه اندیشکده ها را می‌توان در چند محور برشمرد:

  • ارتقاء پژوهش ها و فعالیت های اندیشکده ای؛
  • زمینه سازی برای استفاده از پژوهش ها در فضای سیاستگذاری و تصمیم گیری کشور؛
  • آموزش برترین نوآوری های ایجاد شده در این زیست بوم به علاقمندان و نخبگانی که دغدغه حل مسائل کلان و عمومی کشور را دارند.

این خدمات در ۷ زمینه ارائه می‌شود:

نحوه ثبت اندیشکده ها و موسسات در سایت جامعه اندیشکده ها

بررسی منابع حول مفهوم تینک تنک نشان می‌دهد که این مجموعه ‌ها سه ویژگی مشترک دارند و هر مجموعه‌ای که این ویژگی ‌ها را دارا باشد، فارغ از اینکه ماهیت حقوقی آن چیست می‌تواند تینک تنک باشد. احراز ویژگی های زیر برای درج نام اندیشکده در سایت جامعه اندیشکده ها ضروری است:

۱- مجموعه‌ هایی که به لحاظ ساختاری هویت مستقلی دارند. البته منظور از استقلال، استقلال در تصمیم ‌گیری، رای و عمل و استقلال ساختاری به لحاظ مدیریت داخلی است. به عبارت دیگر، ممکن است یک اندیشکده در عین داشتن هویت مستقل، متعلق به یک دستگاه دولتی یا حاکمیتی باشد.

۲- مجموعه‌ هایی در حوزه مسائل کلان و سیاست ‌های عمومی پژوهش و فعالیت می‌کنند. این پژوهش ‌ها مبتنی بر حل مسائل واقعی و موجود در جامعه و حکومت است و با پژوهش ‌های آکادمیک متفاوت است. به این معنی که مسئله این پژوهش‌ ها صرفا یک مسئله نظری و تئوریک نیست؛ بلکه مسئله ای واقعی از فضای روز جامعه یا دولت و حاکمیت است که همه یا بخشی از جامعه در سطح شهر، منطقه،‌ استان، کل کشور و حتی در سطح جهانی با آن مواجه هستند. در این پژوهش ‌ها برای این مسائل تحلیل و راه‌ حل ‌های قابل اجرا ارائه می‌شود.

۳- اندیشکده ها مجموعه ‌هایی غیرانتفاعی هستند و هدف آن‌ ها کسب سود نیست؛ بلکه منابع مالی خود را صرف توسعه فعالیت ‌هایشان می‌کنند.

نحوه ارتباط و ارسال اطلاعات

اندیشکده‌ها و موسسات سیاست‌ پژوهی محترمی که در سایت جامعه اندیشکده پروفایل اختصاصی ندارند، در صورت تشخیص ویژگی ‌های مذکور در مجموعه خود می توانند اطلاعات ثبتی و پژوهش‌های سیاستی مجموعه را به شماره ۰۹۰۳۱۴۰۴۰۵۶ در پیام رسان تلگرام یا بله و یا آدرس ایمیل info@iranthinktanks.com ارسال کنند. با تایید اطلاعات ارسالی، عنوان اندیشکده در بخش فهرست اندیشکده های سایت قرار خواهد گرفت و پژوهش های مجموعه نیز منتشر خواهد شد.