شبکه

انجمن گفتگوی شفافیت برای ایران

بستر طبقه بندی محتواهای علمی و فنی حوزه شفافیت و گفتگو درباره موضوعات مرتبط با شفافیت

انجمن گفتگوی شفافیت، محفلی برای شبکه افراد فعال در حوزه شفافیت است تا محتواها و مطالب علمی و فنی در این حوزه را به اشتراک بگذارند و درباره آن ها به بحث و تبادل نظر بپردازند. در این انجمن که توسط اندیشکده شفافیت برای ایران راه اندازی شده است، مسائل و راه حل های بومی برای مسائل کشور در حوزه شفافیت، مبارزه با فساد و تعارض منافع مطرح می شود. دانش طبقه بندی شده و دسته بندی شده در این انجمن که به تدریج نیز بر آن افزوده می شود، می تواند به عنوان مرجعی برای علاقه مندان به این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.

چرا انجمن گفتگوی شفافیت ؟

با شکل گیری اندیشکده شفافیت برای ایران، شبکه ای از افراد فعال در حوزه شفافیت ایجاد شده است. در ضمن پژوهش هایی که در این حوزه صورت می گیرد، محتواها و مطالب گوناگونی از منابع مختلف در رابطه با شفافیت جمع آوری می شود و بحث و گفتگوهایی نیز در رابطه با آن ها و همچنین در رابطه با مسائل روز کشور در این حوزه انجام می شود. بدین جهت بستری نیاز است تا بتواند این محتواها را ضمن تولید تدریجی به شکل منسجم و طبقه بندی شده در اختیار افراد قرار دهد؛ بازیابی و جستجو در محتوا را سهولت بخشد؛ امکان دسترسی سایر علاقه مندانی که بعدا وارد این حوزه خواهند شد را از طریق جستجو در وب فراهم سازد؛ و بحث و گفتگوها را مستندسازی کند.

پلتفرم «انجمن گفتگو» یکی از بسترهایی که در سطح جهان برای این موضوع مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا «انجمن گفتگوی بنیاد دانش باز» یکی از این نمونه ها است. این انجمن از یک سیستم مدیریت محتوا برای این منظور استفاده می کند. اندیشکده شفافیت برای ایران، این سیستم را بومی سازی نموده و به عنوان بستر نرم افزاری انجمن گفتگوی شفافیت به کار گرفته است.

اهداف انجمن گفتگوی شفافیت

یکی از اهداف ایجاد انجمن گفتگوی شفافیت، ایجاد فضایی برای «طبقه بندی دانش حوزه شفافیت» است. مطالب علمی مفیدی که توسط اعضا ضمن پژوهش ها و پروژه های مختلف در منابع گوناگون یافت می شود در این انجمن درج شده، طبقه بندی و دسته بندی می شود. بدین ترتیب مرجعی علمی برای موضوعات مرتبط با شفافیت ایجاد می گردد که افراد بیرونی می توانند از طریق جستجو در فضای وب آن ها را یافته و مورد استفاده قرار دهند.

هدف دیگر انجمن گفتگوی شفافیت، «مستندسازی بحث و گفتگوهای حوزه شفافیت» است. در این انجمن موضوعاتی که بین اعضا مورد بحث قرار می گیرد ثبت و ضبط می شود و بر اساس محتوا دسته بندی می گردد. این گفتگوها می تواند زمینه را برای تولید محتوای بومی در حوزه شفافیت فراهم سازد و سر نخ های مهمی را در رابطه با مسائل کشور در حوزه شفافیت در اختیار قرار دهد. به عبارت دیگر، می توان این انجمن را به عنوان بانک مسائل و ایده های بومی در حوزه شفافیت محسوب نمود.

موضوعات انجمن گفتگوی شفافیت

موضوعات اصلی انجمن گفتگوی شفافیت را «شفافیت و موضوعات مرتبط»، «فساد»، «تعارض منافع» و «شفافیت در نهادها و حوزه ها» تشکیل می دهند. البته موضوعات این انجمن در طول زمان و با توجه به میزان محتوا در هر بخش اصلاح و تکمیل شده است. در واقع، مدیریت این انجمن محتواهای درج شده توسط اعضا را بررسی، پالایش و منظم سازی می کند. بنابراین روند کامل تر و دقیق تر شدن دسته بندی ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

۱. پیرامون شفافیت:

یکی از موضوعات اصلی انجمن گفتگوی شفافیت، خود «شفافیت» است. اگر چه «شفافیت» پدیده ای ساده و همه فهم به نظر می رسد، اما ابعاد و پیچیدگی های تخصصی دارد که دقت‌های حقوقی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فنی گسترده ای را می طلبد. در این بخش از انجمن موضوعاتی چون چیستی، چرایی، مبانی، استثنائات، آسیب ها، نظام مسائل و شاخص های مرتبط با شفافیت مورد بحث قرار می گیرد.

۲. پیرامون فساد

شفافیت سریع ترین، ساده ترین، و قابل اعتمادترین ساز و کار برای مبارزه با فساد، هم از بُعد پیشگیری و هم از بُعد کشف جرم، است. بدین جهت شفافیت ارتباط نزدیکی با موضوع فساد و مبارزه با آن را دارد. در این بخش از انجمن، موضوعات پژوهشی مرتبط با فساد مورد بحث قرار می گیرد. مهم ترین این موضوعات عبارتند از: مباحث پایه ای فساد، صنعت مبارزه با فساد، شاخص های ارزیابی، مبارزه با فساد، مصادیق فساد، سوت زنی و نظارت عمومی.

۳. پیرامون تعارض منافع

تعارض منافع از زیربنایی ترین مباحث در حوزه مبارزه با فساد است که ایجاد شفافیت می تواند آن را رفع نماید. علی رغم اینکه در سال های اخیر موضوع شفافیت در کشور ما به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است، اما موضوع تعارض منافع تاحدی مغفول مانده است. برخی موضوعات مرتبط با تعارض منافع در انجمن شفافیت عبارتند از: چیستی، مبانی، مصادیق، مدیریت تعارض منافع و حقوق تعارض منافع.

۴. شفافیت در نهادها و حوزه ها

پس از پرداختن علمی و فنی به مفهوم «شفافیت»، لازم است این مفهوم به صورت عملی و در سطح نهادها و دستگاه های کشور مورد توجه قرار گیرد. در این بخش از انجمن تلاش می شود کاربست شفافیت در نهادها و حوزه های گوناگون به بحث گذاشته شود. نهادهایی چون مجلس، قوه  قضائیه، دولت، شورای اسلامی شهر، شهرداری، شورای نگهبان، نهادهای تنظیم گر، نهادهای عمومی غیر دولتی، صنایع استخراجی، گردشگری، بخش خصوصی، نهادهای خیریه، و نهادهای مرتبط با نظام های آموزش، سلامت، رسانه، اقتصاد و مالیات در اینجا موضوع ایجاد شفافیت در عمل هستند.

۵. موضوعات مرتبط با شفافیت

ایجاد شفافیت در نظام حکمرانی کشور ثمرات گوناگونی از جمله افزایش مسئولیت پذیری و پاسخگویی، ارتقاء شایسته سالاری، مشارکت فعال و مؤثر مردمی، افزایش کارآمدی و سرمایه ی اجتماعی به همراه دارد. بنابراین شفافیت موضوعی است که با شبکه ای از موضوعات گوناگون حوزه حکمرانی مرتبط است.

در این بخش موضوعات مرتبط با شفافیت مورد بحث قرار می گیرد. این موضوعات عبارتند از: حکومت  باز، داده  باز، قانون سپاری، جمع سپاری، چالش، فناوری شهروندی، دولت به مثابه پلتفرم، درستی سنجی، زنجیره بلوک، دولت الکترونیک، نوآوری باز، دانش  باز، مصورسازی داده، فناوری نرم، اقتصاد رفتاری، حاکمیت و شهر هوشمند، اقتصاد سیاسی، حکمرانی خوب، پاسخگویی، تنظیم گری، مطالبه گری، حاکمیت شرکتی.

۶. فعالین شفافیت

اقدامات و تجربیات بومی خرد و کلان افراد فعال در حوزه شفافیت که در گروه ها و مجموعه های گوناگون ملی و محلی مشغول به فعالیت هستند می تواند به عنوان الگو و الهام بخش سایرین باشد. در این بخش درباره این تجربه ها و اقدامات گفتگو می شود.

دستاوردهای انجمن گفتگوی شفافیت

انجمن گفتگوی شفافیت دستاوردهای مهمی داشته است. در این انجمن تاکنون حدود ۵۰۰۰ نوشته در ۷۵۰ موضوع ایجاد شده است. به طوری که در هر ماه تقریبا ۲۵۰ مطلب تولید می شود. این انجمن تا به حال حدود ۲۰۰ کاربر داشته است که حدود یک چهارم آن ها در ماه گذشته فعال بوده اند. برخی موضوعات این انجمن به مرجع اصلی محتوا در آن حوزه تبدیل شده است. مثلا موضوع «شفافیت چیست» تابحال تنها ۴۰۰۰ ورودی از موتور جستجوی گوگل داشته است. با شناخته تر شدن این موضوع در بین نخبگان و عموم جامعه سایر محتواهای این انجمن نیز بیشتر مورد استفاده کاربران قرار خواهد گرفت.

جمع بندی

انجمن گفتگوی شفافیت برای ایران به عنوان محلی برای جمع آوری و طبقه بندی موضوعات و مباحث دانش شفافیت و همچنین مستندسازی مباحث شکل گرفته حول این موضوع است. این انجمن با ایجاد شبکه ای از فعالان این حوزه توانسته است بستر اولیه مناسبی برای بحث و گفتگوی تخصصی و جمع آوری مسائل و ایده های بومی شفافیت ایجاد نماید.

برای ورود به انجمن گفتگوی شفافیت بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

ورود به صفحه انجمن گفتگوی شفافیت برای ایران

امتیاز مطلب: ۰ (۰ نظر)
برچسب ها
امتیاز مطلب: 0 (0 نظر)

اندیشکده شفافیت برای ایران

«شفافیت برای ایران» مجموعه‌ای است غیرانتفاعی که با اعتقادی راسخ پیرامون ضرورت تحقق مفهوم کلان و زیرساختی «شفافیت» در سطوح مختلف حکومت، به عنوان «ساده‌ترین، سریع‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کارآمدترین» راه‌کار برای حل مشکلات بنیادین حکمرانی فعالیت می‌نماید. ورود به صفحه اندیشکده
بستن