اخبار

اولین جلسه از سومین نشست مسئله شناسی عدالت اجتماعی در ایران برگزار شد

سومین نشست از سلسه نشست های مسئله شناسی عدالت اجتماعی با عنوان آزمون نامیزان توسط مرکز رشد دانشگاه امام صادق برگزار شد

سلسله نشست های مسئله شناسی عدالت اجتماعی در ایران توسط هسته عدالت پژوهی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می گردد. در این نشست ها، مسائل روز مبتنی بر ادبیات عدالت اجتماعی، به بحث و بررسی گذارده می شوند. این نشست ها در قالب ۵ جلسه تخصصی برای هرموضوع برگزار می شود.

در نشست اول (جلسات ۱-۵) به بررسی حقوق و دستمزد کارکنان دولت در بودجه ۹۸ و در نشست دوم (جلسات ۶-۱۰) به بررسی یارانه های پنهان از منظر عدالت پرداخته شد. یازدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «مسئله شناسی عدالت اجتماعی در ایران معاصر» ناظر به بررسی عدالت آموزشی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ در مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد. در جلسه اول از نشست سوم نیز ابتدا به بررسی پیش نویس اولیه پرداخته شد.

بر این اساس، ابتدا مسئله آزمون سراسری با ابعاد و پیوندهای متکثرش در نظام مسائل اجتماعی به بحث گذارده شد. این ابعاد عبارتند از: حاکمیت صنعت تست و کمک آموزشی، بخش بندی آموزش و نابرابری ها، پیوند مدرک و اشتغال، انتقال فشار از کارشناسی به ارشد و دکتری، درآمدزایی آزمون سراسری، عدم تعادل تربیتی، ملاک های پذیرش دانشجو (آزمون، سابقه تحصیلی، تقاضانامه، عوامل جمعیتی)، انحراف در آینده رشته های علوم انسانی و علوم پایه به دلیل فشار تقاضا بر رشته علوم تجربی، سهمیه ها، جنسیت، اشتغال و ازدواج.

پس از این طرح بحث تفصیلی، مقرر شد برای جلسه آینده، چارچوبی برای تحلیل مسئله کنکور از منظر عدالت آموزشی، تهیه و بر اساس آن، مسئله بررسی شود.

منبع
سومین نشست مسئله شناسی عدالت اجتماعی در ایران

اخبار

اخبار و رویدادهای اندیشکده‌های ایران را در این سایت دنبال کنید. مشاهده سایر اخبار

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن