طراحی سامانه

طراحی سامانه شفافیت قراردادهای دولتی

به موجب قانون هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد. (ماده ۲ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مصوب سال ۱۳۸۸). در این راستا، یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه ایجاد شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات قراردادهای بخش عمومی کل کشور در یک پایگاه اینترنتی است. (ماده ۳ قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، مصوب سال ۱۳۹۰). این مهم توسط سازمان برنامه و بودجه تحقق یافته و سامانه مذکور به نشانی cdb.mporg.ir در دسترس قرار گرفته است.

در تعاریف امروزی، شفافیت صرفا ارائه اطلاعات و امکان دسترسی به اطلاعات نیست، بلکه کیفیت اطلاعات از این جهت که بتوان در اطلاعات ارائه شده جستجو نمود و آن را تحلیل کرد نیز یکی از شرایط اساسی است. شرایطی که در پایگاه قراردادهای کل کشور رعایت نشده است و عملا اطلاعات ارائه شده در این سامانه را غیرقابل استفاده نموده است. بنابراین نمی‌توان گفت که سامانه مذکور اطلاعات قراردادهای بخش عمومی را «شفاف» نموده است.

اندیشکده شفافیت برای ایران برای حل این مساله و ارائه حق اطلاعاتی مردم شریف ایران، و همچنین با توجه به اینکه مطالعات نشان می‌دهد بیش از نیمی از رشوه‌ها برای دریافت قراردادهای دولتی می‌باشد، اقدام به استانداردسازی داده‌های قراردادهای دولتی نموده و سامانه‌ای با عنوان «شفافیت قراردادهای دولتی» راه‌اندازی نموده است. در این سامانه، داده‌های به صورت کاملا ماشینی و توسط موتورهای خزش اختصاصی، از پایگاه قراردادهای کل کشور وابسته به سازمان برنامه و بودجه خوانده می‌شود و پس از تمیزسازی و استانداردسازی، به صورت قابل جستجو، در قالب‌های بصری و نمودارهای گوناگون نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است که مسئولیت صحت داده‌های این سامانه متوجه ثبت‌کنندگان داده در پایگاه قراردادهای سازمان برنامه و بودجه است و داده‌های ارائه شده در این سامانه عینا از پایگاه سازمان برنامه و بودجه برداشته می‌شود. به عبارت دیگر، در این سامانه هیچ پردازش دستی یا خطای انسانی راه ندارد.

کلیه سرویس‌های ارائه شده در این سامانه رایگان است. حتی امکان دانلود کلیه داده‌های این سامانه به صورت یکجا نیز وجود دارد. اندیشکده شفافیت برای ایران اجازه هر گونه استفاده از این داده‌ها را مجاز دانسته است و پژوهشگران و کارآفرینان می‌توانند به روش‌های گوناگون این داده‌ها را تحلیل نموده یا مبتنی بر آن‌ها سرویس‌های جدید رایگان یا تجاری توسعه دهند.

اندیشکده شفافیت برای ایران امیدوار است که با ایجاد شفافیت در قراردادهای دولتی، دولت بتواند معاملات بهتری انجام دهد و از شایسته‌ترین‌های بخش خصوصی در اجرای پروژه‌ها استفاده نماید؛ نظارت مردمی بر روی قراردادهای دولتی افزایش یابد و زمینه فساد کاهش یابد؛ از اطلاعات ارزشمند قراردادها در سطح ملی به نحو مناسبی استفاده شود؛ و سامانه قراردادهای سازمان برنامه و بودجه نیز بهبود یابد.

جهت ورود به سامانه «شفافیت قراردادهای دولتی» بر روی کلید زیر کلیک کنید.

ورود به سایت شفافیت قراردادهای دولتی

 

محصولات مرتبط:

 

امتیاز مطلب: ۵ (۱ نظر)
برچسب ها
امتیاز مطلب: 5 (1 نظر)

اندیشکده شفافیت برای ایران

«شفافیت برای ایران» مجموعه‌ای است غیرانتفاعی که با اعتقادی راسخ پیرامون ضرورت تحقق مفهوم کلان و زیرساختی «شفافیت» در سطوح مختلف حکومت، به عنوان «ساده‌ترین، سریع‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کارآمدترین» راه‌کار برای حل مشکلات بنیادین حکمرانی فعالیت می‌نماید. ورود به صفحه اندیشکده
بستن