رویداد

رویداد حکمرانی در عمل

سلسله نشست های حکمرانی در عمل

«حکمرانی در عمل» رویدادی که توسط اندیشکده حکمرانی شریف طراحی و از سال ۱۳۹۴ تاکنون برگزار شده است. در این رویداد از افرادی که سابقه عملی قابل توجهی در عرصه سیاستگذاری و حکمرانی داشته اند دعوت می شود تا تجربیات خود را برای پژوهشگران جوانی که قصد پژوهش های سیاستی در آن حوزه ها را دارند بیان کنند. در این رویداد مباحث سیاستی و حاکمیتی در موضوعات گوناگون مورد بحث قرار می گیرد.

ضرورت و هدف از برگزاری «حکمرانی در عمل»

امروز سیاست پژوهی به عنوان یک موضوع آکادمیک مورد بحث و تحقیق علمی است. رشته های دانشگاهی متعددی نیز در این رابطه ایجاد شده است و دانشکده ها و موسسات گوناگون در این حوزه فعال هستند. نکته مهم مغفول آن است که مطالعات سیاستی معمولا ناظر به فضای واقعی اجرایی کشور نیست و راهکارهایی که ارائه می شود موانع و مشکلاتی برای اجرا دارند. به عبارت دیگر، معمولا در میدان عمل موانع و مشکلاتی برای اجرای سیاست ها به وجود می آید که در مباحث علمی و آکادمیک به آن ها پرداخته نمی شود. مواردی که علی رغم ظاهر پیش پا افتاده ای که دارند، اتفاقا خیلی مهم هستند و در فرآیند تولید راهکار باید مورد توجه قرار بگیرند.

به عنوان مثال، از جمله موانع و دست اندازهایی که در اجرا برای سیاست های پیشنهادی وجود دارد، مباحث مرتبط با تضاد و تعارض منافع است. گاهی مسئولیت اجرای سیاست به افرادی داده می شود که با منافع آن ها همخوانی ندارد. مورد دیگر حافظه تاریخی افراد است. بعضا ممکن است برخی پیشنهادها حساسیت ها و ملاحظاتی را در افراد مسئول برانگیزد و مانع ایجاد عزم واقعی برای اجرای آن سیاست ها شود . مباحث مرتبط با اقتصاد سیاسی نیز بعضا مشکلات مشابهی ایجاد می کند. اگر اندیشکده بخواهد پیشنهادهای سیاستی را به نحوی پخت و پز کند که در میدان عمل کمترین میزان چالش و مقاومت را داشته باشند، باید علاوه بر مباحث تئوریک سیاستگذاری، به این موارد نیز توجه نماید.

یکی از راهکارها برای آشنایی با موانع عملیاتیِ اجرای سیاست ها، نشستن پای صحبت ها و شنیدن تجربیات افرادی است که خاک سیاستگذاری را در کشور خورده اند و موانع و مشکلات را به لمس کرده اند و تلاش کرده اند آن ها را برطرف کنند. با توجه به اینکه ماموریت اندیشکده حکمرانی شریف، ایجاد پلی بین پژوهش و سیاستگذاری و اتصال علم حکمرانی به عمل حکمرانی است، رویداد حکمرانی در عمل تلاش می کند حداقل یکی از ابعاد این اتصال را برقرار نماید.

موضوعات «حکمرانی در عمل»

موضوعات این رویداد غالبا موضوعات پروژه ها و محورهای اصلی فعالیت های اندیشکده حکمرانی شریف است. به عبارت دیگر، منظور از برگزاری این رویداد فقط این نیست که جلسه ای برگزار شود و گفت و شنودی انجام شود. بلکه این رویداد بیشتر ناظر به نیازهای گروه های اندیشکده است و اولین مخاطب محتوای ارائه شده گروه برگزار کننده است. بیشترین موضوعاتی که تاکنون در این رویداد مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از:

  • انرژی و نفت
  • اقتصاد سیاسی
  • نظام بانکی کشور
  • نهاد قانونگذاری
  • انتخابات
  • خیریه ها و سازمان های مردم نهاد
  • تعارض منافع و نظام اداری
  • نظام بازنشستگی
  • دیپلماسی عمومی

قالب برگزاری رویداد

رویداد «حکمرانی در عمل« به صورت یک نشست دو ساعته که بعضا ممکن است به سه ساعت هم برسد برگزار می شود. این رویداد دو بخش دارد. بخش اول شامل یک ارائه توسط سخنران مدعو است که حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت به طول می انجامد. در بخش دوم، پس از ارائه، حاضران در جلسه سوالات و نظرات خود را مطرح می کنند و سخنران مدعو به پرسش ها پاسخ می دهد. این بخش نیز حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت به طول می انجامد. سخنران های مدعو این رویداد معمولا افرادی هستند که تجربیات عملی در عرصه حکمرانی کشور دارند. البته در برخی موارد افراد پژوهشگری که ایده ها و حرف های قابل شنیدن دارند نیز دعوت می شوند.

برنامه زمانی اجرای این رویداد دو هفته یکبار است. اما کیفیت بالای برگزاری جلسه و مباحث آن بر صرف زمان اجرا اولویت دارد. از افراد علاقه مند به شرکت در جلسات قبل از جلسه ثبت نام به عمل می آید. اطلاع رسانی برگزاری رویدادها و گزارش رویدادهای برگزار شده بر روی سایت اندیشکده قرار می گیرد.

نتایج و دستاوردهای «حکمرانی در عمل»

اولین و مهم ترین دستاورد برگزاری این رویداد استفاده از محتوای آن در پروژه ها و خطوط کاری اصلی اندیشکده است. البته اندیشکده می تواند به جای برگزاری این رویداد، با افراد باتجربه مورد نظر مصاحبه نیز بنماید، اما مزیت های مترتب بر ساماندهی آن به صورت رویداد سخنرانی و پرسش و پاسخ بسیار بیشتر است و افراد بیشتری می توانند از آن استفاده کنند. بعضی جلسات که جلسه محتوای غنی تری دارد، فضای بحث از صرف نشست و پرسش و پاسخ فراتر می رود و به یک پنل نقد و بررسی موضوع و ایده های مرتبط با آن تبدیل می شود.

دستاورد دیگر این رویداد کمک به شبکه سازی و آشنایی نزدیک با سیاستگذاران و فضای سیاست گذاری کشور و همچنین آشنایی با دانشجویان و نخبگان علاقه مند با این حوزه ها است. این شبکه سازی کمک می کند که فرصت های پژوهشی و عملیاتی فراوانی ایجاد شود و اثرگذاری فعالیت های اندیشکده را بالاتر می برد.

افق آینده

اندیشکده حکمرانی شریف در برنامه دارد که این رویداد را به لحاظ کمی و کیفی توسعه دهد. این رویداد می تواند به بستر فراگیر انتقال تجربیات سیاستی از افراد صاحب تجربه که در بدنه دولت و حاکمیت بوده اند به افراد پژوهشگر جوان و تحصیل کرده در این حوزه ها تبدیل شود. نکات به ظاهر کوچک، اما پراهمیتی که هر پژوهشگر حوزه های سیاستی باید بداند و در طراحی ها و پیشنهادهای خود لحاظ کند. حتی این نوع انتقال تجربیات می تواند به ایجاد تحولات علمی در حوزه های سیاستی منجر شود و زمینه هایی را برای انجام پژوهش های کاربردی و تولید متدولوژی های بومی ایجاد کند.

جمع بندی

در پایان لازم است بر این مطلب تاکید شود که لازم است برگزاری رویداد به عنوان یکی از اقدامات و محورهای اصلی فعالیت های اندیشکده ها در کنار انجام پژوهش ها در نظر گرفته شود. نگاه ها به برگزاری رویدادها نباید به عنوان کارهای نمایشی یا تزئینی باشد. تجربیات داخلی و خارجی نشان می دهد که کارکردها و نتایج برخی رویدادها کمتر از انجام مطالعه و پژوهش نیست و می تواند کمک های فراوانی به ارتقای کیفیت و اثرگذاری پژوهش ها بنماید.

مشاهده صفحه رویداد «حکمرانی در عمل» در سایت اندیشکده حکمرانی شریف

امتیاز مطلب: ۵ (۱ نظر)
برچسب ها
امتیاز مطلب: 5 (1 نظر)

اندیشکده حکمرانی شریف

اندیشکده حکمرانی شریف به‌عنوان حلقه‌ای مکمل در روند رو به رشد حضور مراکز آکادمیک دانشگاهی کشور در حل مسائل عملی عرصه عمومی کشور و با هدف بسترسازی، توسعه و جهت‌دهی ظرفیت‌های نخبگانی در مسیر رشد و تعالی ملی به عنوان بخشی مستقل و در قالب اندیشکده‌ای دانشگاهی در پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف فعالیت می‌نماید. ورود به صفحه اندیشکده
بستن