رویداد

رویداد شهر بی حاشیه

برگزاری سلسله نشست‌ های تخصصی به منظور طراحی و پیاده‌ سازی الگوی ساماندهی حاشیه‌ نشینی در ایران

«رویداد شهر بی ‌حاشیه» با گرد هم ‌آوردن پژوهشگران و صاحب ‌نظران موضوع حاشیه ‌نشینی در قالب سلسله نشست ‌های تخصصی و استفاده از نظرات تخصصی آنان، به بررسی و مطالعه علمی حاشیه ‌نشینی در ایران-به خصوص محله هرندی تهران- می ‌پردازد. این رویداد که توسط اندیشکده پایا برگزار می‌ گردد، به دنبال آن است تا با تکیه بر ظرفیت ‌های مردمی و دولتی، الگوی ساماندهی حاشیه‌ نشینی را در این منطقه، طراحی، تبیین و اجرا نماید. موضوعات رویداد شهر بی‌ حاشیه برگرفته از رسالت و حوزه‌ های فعالیت در اندیشکده پایا است و مخاطبان آن را پژوهشگران و علاقه‌مندان به حوزه حاشیه ‌نشینی تشکیل می ‌دهد.

ضرورت و هدف برگزاری رویداد شهر بی ‌حاشیه

با رشد حاشیه ‌نشینی در کشور، روز به روز به جمعیت حاشیه‌ نشین در کلان شهرها و شهرهای بزرگ افزوده می‌ شود. جمعیتی که در زندگی روزمره خود با مسائل و مشکلات عدیده‌ ای مثل فقر و اعتیاد دست به گریبان هستند و این باعث شده است که به مسائل و آسیب ‌های اجتماعی در کل شهر نیز دامن زده بشود.

شناخت و پیگیری مسائل و آسیب ‌های اجتماعی یکی از سرفصل‌ های مهم فعالیت‌ های مطالعاتی و پژوهشی در اندیشکده‌ های کشور است، که می‌ تواند به طرق مختلفی از جمله بهره‌ گیری از نظرات متخصصان  و صاحب ‌نظران موضوع و مجموعه‌ های پژوهشی فعال در حوزه سیاست‌ گذاری و تصمیم ‌سازی، به ارائه راهکار و راه حل موثر برای مسائل بیانجامد.

در همین راستا اندیشکده پایا با گردهم‌آوردن پژوهشگران و صاحب ‌نظران موضوع حاشیه ‌نشینی در «رویداد شهر بی‌ حاشیه» و استفاده از نظرات تخصصی و چه بسا متفاوت آنان، سعی دارد با بررسی و مطالعه علمی حاشیه ‌نشینی در ایران، به شناخت دقیق ‌تری دست یابد و بتواند راهکارهای مناسبی ارائه نماید.

موضوعات رویداد شهر بی ‌حاشیه

موضوعات رویداد شهر بی ‌حاشیه برگرفته از رسالت و حوزه ‌های فعالیت در اندیشکده پایا می ‌باشد. این رویداد در وهله اول با هدف بهره‌ گیری از نظرات کارشناسان مختلف در رابطه با موضوع حاشیه ‌نشینی تشکیل و در جلساتی که تاکنون برگزار شده، موضوعات زیر مورد بررسی قرار گرفته است:

  • مفهوم‌ شناسی و ریشه‌ های پیدایش حاشیه ‌نشینی
  • گونه‌ شناسی طرد از شهر و پناه‌آوری به حاشیه شهر (کولی‌ های محله هرندی تهران)
  • حاشیه ‌نشینی در نگاه حاشیه ‌نشینان و حاشیه ‌نشینی در نگاه مدیران
  • بررسی راهبردهای منطقه‌ ای مدیریت حاشیه ‌نشینی در ایران
  • حاشیه ‌نشینی و زیست جنسی در ایران
  • بی ‌سازمانی اجتماعی در محلات آسیب ‌دیده شهری (با تاکید بر محله هرندی)
  • ساختار اجتماعی فرهنگی محله هرندی و ارائه الگوی جدیدی از مداخله
  • نوع‌ شناسی عوامل مهاجرت و راهبردهای مهاجرت معکوس
  • فرایند ساماندهی و درمان زنان معتاد و بی ‌سرپناه (تجربه مددسرای آفتاب نیلوفری)
  • ساختار محله و چرخه تولید و بازتولید جرم (با تاکید بر محله هرندی)

قالب برگزاری رویداد شهر بی ‌حاشیه

رویداد «شهر بی حاشیه» بستری برای طراحی و تبیین الگوی ساماندهی حاشیه‌ نشینی با تکیه بر ظرفیت ‌های مردمی و پیاده ‌سازی در یک نمونه میدانی در شهر تهران (محله هرندی) است.

این رویداد در قالب سلسله نشست ‌های تخصصی برگزار می ‌شود و در هر جلسه  مدعو اصلی به ارائه موضوع تخصصی خود می ‌پردازد. پیش از برگزاری هر نشست، موضوع و محورهای کلی آن تعیین و به اطلاع مخاطبان می ‌رسد و سعی می‌ گردد تا با دعوت از خبرگان و پژوهشگران توانمند و تعامل با ارگان‌ ها و نهادهای مطالعاتی و اجرایی در حوزه‌ های مرتبط، زمینه برای حل مساله حاشیه ‌نشینی -به ویژه در منطقه هرندی تهران- فراهم گردد. در این میان با توجه به تنوع مدعوین و موضوعات مورد بحث، قالب برگزاری رویداد نیز می‌تواند منعطف باشد.

مخاطبان این رویداد را پژوهشگران اندیشکده پایا و دیگر علاقه‌ مندان به حوزه حاشیه ‌نشینی تشکیل می‌ دهد و در پایان هر نشست، حضار به بیان پرسش ‌ها و نکات انتقادی خود می ‌پردازند.

افق پیش روی رویداد شهر بی ‌حاشیه

اندیشکده پایا در پی آن است که در ادامه مسیر، با تکمیل حلقات مطالعاتی، بررسی ‌های میدانی و نظری و بهره‌ گیری از تجربیات و دانش موجود، به یک بسته سیاستی و برنامه اجرائی قابل ارائه به مردم و نهادهای مردمی و دولتی در سطح منطقه هرندی دست یابد و مشکلات موجود در این منطقه را با همراهی و همکاری آنان مرتفع نماید.

جمع‌ بندی

تاکنون ۱۰ نشست از رویداد شهر بی ‌حاشیه با حضور متخصصان و پژوهشگران حوزه حاشیه ‌نشینی برگزار گردیده است. این رویداد تلاش می‌ کند تا با بهره‌ گیری از نظرات تخصصی کارشناسان، به بررسی و مطالعه علمی حاشیه ‌نشینی در ایران – به خصوص منطقه هرندی تهران – بپردازد و با تکیه بر ظرفیت‌ های مردمی و دولتی، الگوی ساماندهی حاشیه ‌نشینی را در این منطقه، طراحی، تبیین و اجرا نماید.

این رویداد توسط اندیشکده پایا و از سال ۱۳۹۷ تاکنون برگزار می شود.

دانلود گزارش سلسله رویدادهای شهر بی حاشیه

امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
برچسب ها

اندیشکده پایا

اندیشکده‌ «پایا» با رسالت پیشرفت، سازندگی و آبادانی (توسعه‌ پایدار متوازن) منطقه‌ای ایران اسلامی به ‌همت جوانان دغدغه‌مند، در سال ۱۳۹۵ بنیان‌گذاری شد ورود به صفحه انديشکده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن