اخبار

بیست و چهارمین شماره مجله گفتگوی آب منتشر شد

بیست و چهارمین شماره از مجله گفتگوی آب با محوریت سیل و تاثیرات آن، توسط اندیشکده تدبیر آب ایران منتشر شد

فصلنامه گفت و گوی آب توسط اندیشکده تدبیر آب ایران با بررسی موضوعی و موضعی آب و عوامل تاثیر گذار و هم چنین فرصت ها و چالش های پیش روی آن از سال ۱۳۹۰ منتشر می شود.

این نسخه از فصلنامه مربوط به دوره بهار ۱۳۹۸، به موضوعاتی پیرامون مسئله سیل، تاثیرات آن در کشور و شیوه های پیشگیری از بحران پرداخته، که به تازگی منتشر شده است.

سید احمد علوی سردبیر این مجله در بخش سخن سردبیر به توضیح در زمینه سیلاب، تاریخچه، تاثیرات و ویژگی­ های آن پرداخته است. وی معتقد است موضوع چگونگی رفتار با ریسک سیلاب در شهرها، به اندازه قدمت برخی سکونتگاه‌های انسانی سابقه دارد. انسان در کل تاریخ، همواره سهولت تأمین آب را درجستجوی مکان های قابل سکونت مدنظر داشته و ازاین رو اولویت را به حاشیه رودخانه‌ها و دریاچه‌ها داده است. بیشتر شهرها در دره ­ها و سیلاب دشت‌ها یا سواحل دریا قرار دارند. گسترش سکونتگاه­ ها در امتداد رودخانه‌های بزرگ غالباً به دلیل مزیت‌های دیگری بوده است که شرایط مساعدی را برای توسعه مهیا کرده است. اراضی حاصل خیز و هموار سیلاب دشت­ ها برای کشاورزی بسیارمناسب هستند، رودخانه­ هایی که قابلیت کشتیرانی دارند، امکان حمل و نقل را فراهم می­ کنند و ساخت پل­ها در برخی موارد نخستین گام در تأسیس بازارهای پررونق بوده است. با این همه، این قبیل مکان ­های مساعد، به ازای افزایش ریسک سیل شکل گرفته ­اند. شهرهایی که بارش ­های سنگین را تجربه می ­کنند به طور بالقوه در معرض سیل گرفتگی قرار دارند، چرا که سطح نفوذناپذیر محیط­ های شهری اجازه نفوذ آب باران را به داخل زمین نمی ­دهد و در نتیجه، شبکه زهکشی نمی­تواند حجم زیاد رواناب را در خود جای دهد. شهرهایی که در حاشیه رودخانه­ ها قرار دارند، به سبب  آب­ گرفتگی  و نیز سیلاب رودخانه در معرض خطر قرار دارند.

این شماره از فصلنامه شامل ۱۴ صفحه بوده و در آن مطالبی با عناوین زیر منتشر شده است:

  • گذشته راهنمای قابل اطمینانی برای آینده نیست! (ساندرا پوستل- یک صفحه)
  • پیشگیری از بحران و امنیت آبی (انوش نوری اسفندیاری- یک صفحه)
  • جبر جغرافیایی و توسعه (مریم حسنی­ سعدی و فرهاد آگاه- دو صفحه)
  • چرا آمدند، تا کی هستند و چقدر ممکن است که دوباره رخ بدهند؟ (ناصر کرمی- سه صفحه)

برچسب ها

اخبار

اخبار و رویدادهای اندیشکده‌های ایران را در این سایت دنبال کنید. مشاهده سایر اخبار

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن