پویش

پویش یک مسئله یک راه حل

مسابقه ارائه ایده‌ های خلاقانه و کارآمد جهت حل مشکلات و مسائل مهم جهان اسلام

پویش «یک مسئله یک راه حل» با رویکرد استفاده از ظرفیت‌ ها و ایده‌ های اندیشه ورزان، نخبگان و نهادهای مدنی غیردولتی برای حل مشکلات، مسائل و بحران‌ های جهان اسلام توسط موسسه آینده‌ پژوهی جهان اسلام راهاندازی شده است. هدف از این پویش، شناسایی ایده‌ های خلاقانه و راهگشا، تشکیل بانک اطلاعاتی از ایده‌ها و کمک به ایده‌ های کارآمد جهت اجراییشدن آن‌ها است. موضوعات این پویش که در قالب یک مسابقه برگزار می‌شود را همه حوزه‌های مسائل جهان اسلام اعم از اقتصادی، فناوری، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و سیاسی تشکیل می‌دهند.

ضرورت برگزاری پویش یک مسئله یک راه حل

اگر چه دولت‌ها نقشی اساسی هم در ایجاد و هم در حل مشکلات جهان اسلام دارند، اما درک واقعی این مشکلات و یافتن راهکارهای عملی برای حل آن‌ها، نیازمند همفکری اندیشمندان، متفکران و نخبگان است. نهادهای مدنی غیردولتی و نیز افرادی که ذهن‌های خلاق دارند می‌توانند در این عرصه نقشآفرین باشند و با ایده‌های بدیع خود، خارج از ساختارهای بروکراتیک و گاه متصلب موجود، جوامع اسلامی را تحت تاثیر قرار داده و متحول نمایند. بنابراین به نظر می‌رسد لازم است برای حل مشکلات و مسائل موجود، این ظرفیت‌ها فعال شود و از پتانسیل‌های موجود حداکثر بهرهبرداری انجام شود.

اهداف برگزاری پویش یک مسئله یک راه حل

هدف از برگزاری پویش یک مسئله یک راه حل، جذب ایده‌ ها و راهکارهای محققان، اندیشمندان و کارشناسان برای حل مسائل و مشکلات امروز ایران و جهان اسلام است. تشکیل بانک اطلاعاتی دسته بندی شده از ایده‌ها و افراد خلاق، شناسایی ایده‌ های برتر و کمک به ایده‌ های کارآمد جهت عملیاتی شدن و رسیدن به نتیجه مطلوب، از دیگر اهداف برگزاری این پویش است.

موضوعات پویش

موضوعات این پویش را کلیه مسائل جهان اسلام در زمینه‌ های اقتصادی، فناوری، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و سیاسی دربرمی‌گیرد.

نحوه مشارکت در این پویش

اساتید، اندیشمندان، نخبگان و محققانی که برای حل مسائل جهان اسلام در این حوزه‌ ها ایده یا راهکار نوآورانه‌ ای دارند می‌توانند در این پویش شرکت نمایند. برای شرکت در این پویش کافی است مسئله مورد نظر و راه حل پیشنهادی در قالب یک ویدئوی ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای ضبطشده و برای دبیرخانه برگزاری پویش ارسال گردد.

ارسال ویدئو از طریق نرم افزارهای پیام رسان به شماره ۰۹۰۱۵۱۴۵۱۶۹ و همچنین از طریق آدرس ایمیل info.iiwfs@gmail.com امکانپذیر است. به ایده‌های برتر که بتواند برای حل یک مشکل یا بحران راهکاری ارائهدهد، جوایزی اهدا خواهدشد.

جمع بندی

پویش یک مسئله یک راه حل، مسابقه‌ ای برای ارائه ایده‌ های مبتکرانه جهت حل مسائل امروز دنیای اسلام است. اندیشه ورزان و محققان علاقهمند به موضوعات جهان اسلام می‌توانند با ارائه یک راه حل برای یکی از مسائل جهان اسلام در حوزه‌ های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، فناوری و زیستمحیطی در این پویش شرکت نمایند. ایده‌ های برتر علاوه بر دریافت جایزه، برای اجرایی سازی راهکار ارائهشده حمایت می‌شوند.

این پویش توسط موسسه آیندهپژوهی جهان اسلام در سال ۱۳۹۸ اعلام و فراخوان شده است.

 

امتیاز کاربر ۴ (۱ رای)
برچسب ها

موسسه آینده‌ پژوهی جهان اسلام

مؤسسه‌ آینده‌‌ پژوهی جهان اسلام با ابتنای بر عنایات الهی و ذخایر معنوی مکتب تعالی‌بخش اسلام و دانش و تجربه اندیشمندان جهان اسلام در افق ۱۴۰۴ مؤسسه‌ایست طراز اول در حوزه‌ی مطالعات فرهنگی- هنری، سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی جهان اسلام در سطح منطقه. ورود به صفحه انديشکده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن