مجله

ماهنامه «‌نامه آینده پژوهی»

مجله‌ ای برای پایش و پویش عوامل و مولفه‌ های راهبردی شکل‌ دهنده آینده

نامه آینده پژوهی ماهنامه ای است که با شعار پایش و پویش عوامل و مولفه های راهبردی شکل دهنده آینده و با تمرکز بر موضوعاتی چون آینده ایران ، آینده منطقه ، آینده جهان و دانش آینده پژوهی انتشار می یابد. هدف این مجله ایجاد فضایی برای بحث و تبادل دیدگاه ها میان آینده پژوهان و تصمیم گیران کشور در جهت شکل بخشیدن به آینده های درخشان و الهام بخش جمهوری اسلامی ایران است. این مجله تلاش دارد با استفاده از ابزار آینده پژوهی، به تصمیم گیری و سیاست گذاری کلان کشور در حوزه‌ های راهبردی کمک نماید.

ضرورت و اهداف انتشار مجله «نامه آینده پژوهی»

آینده پژوهی می کوشد با توصیف آینده و ارائه تجویزهای لازم زیرساخت ها و بستر لازم برای تحقق آینده مطلوب را فراهم سازد. آینده پژوهان بر این باور هستند که در عصر جاری، چهار ویژگی کلیدی «ناپایداری»، «تصمیم گیری»، «پیچیدگی» و «ابهام» جهان را در برگرفته است. به گونه ای که در بسیاری از مسائل، تصمیم گیری و اقدام دشوار و در بعضی موارد غیرممکن شده است. از این رو، نیاز به ابزارهایی برای تصمیم گیری و برنامه ریزی بیش از پیش احساس می شود.

آینده پژوهی از جمله مهم ترین ابزارهای تصمیم گیری در شرایط پیچیدگی، ابهام و ناپایداری است که امروزه مورد توجه اغلب سیاستگذاران و مدیران قرار گرفته است. در حال حاضر نظام ملی تصمیم گیری در برخی کشورهای آینده نگر شکل یافته است که مهم ترین تاثیر آن را در سرعت تصمیم گیری و پابرجایی و عدم تغییر سیاست ها در صورت تغییر مدیران مشاهده می شود. کلیدی ترین ابزار برای شکل بخشیدن به نظام ملی تصمیم گیری آینده پژوهی است.

در این راستا، نشریه نامه آینده پژوهی تلاش دارد تا فضایی برای بحث و تبادل نظر میان آینده پژوهان و مدیران در موضوعات راهبردی جمهوری اسلامی ایجاد نماید و زمینه ساز برداشتن گام های موثر، اما هر چند کوچک در مسیر شکل بخشیدن به آینده های با عظمت و الهام بخش ایران اسلامی باشد.

مجله ای برای پایش و پویش عوامل و مولفه های راهبردی شکل دهنده آینده

موضوعات مجله «نامه آینده پژوهی»

مطالب نامه آینده پژوهی عمدتا در چهار دسته «آینده ایران»، «آینده منطقه»، «آینده جهان» و «دانش آینده پژوهی» قرار می گیرد. تحریم ها و روابط خارجی ایران، روابط بین المللی و موضوعات اجتماعی از موضوعات اصلی این نشریه است. به صورت کلی تم کلی مطالب این مجله بررسی روندها و رویدادها و پایش مستمر عوامل راهبردی است. از بخش های دیگر این مجله می توان به معرفی کتاب ها، نرم افزارها و پایگاه های اینترنتی آینده پژوهی اشاره نمود.

روند انتشار مجله «نامه آینده پژوهی»

انتشار دوره جدید نامه آینده پژوهی از مهر ماه سال ۱۳۹۲ آغاز شده است. از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۹۷، مجموعا ۵۷ شماره از این ماهنامه منتشر شده و به صورت آنلاین از طریق سایت موسسه افق آینده پژوهی راهبردی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. صاحب امتیاز این مجله موسسه افق آینده پژوهی راهبردی و مدیر مسئول آن دکتر علیرضا خسروی است.

پیش از دوره جدید، این مجله با عنوان پیام نامه «دیده بان راهبردی»، دیدگاه ها و سناریوهای دیگر کشورها را در خصوص جمهوری اسلامی ایران منتشر می ساخت. اما در دوره جدید با شمایلی جدید، عمق و گستره بیشتری از مطالب در دستور کار مجله قرار گرفته است.

جمع‌بندی

پیگیری مطالب این مجله به علاقه مندان حوزه های آینده پژوهی، سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی و همچنین فضای مجازی قابل توصیه می شود. همچنین نامه آینده پژوهی از مطالب آینده پژوهان و مخاطبان جهت انتشار در مجله استقبال می نماید.

جهت ورود به صفحه آرشیو این مجله در سایت موسسه آینده پژوهی راهبردی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

ورود به آرشیو مجله نامه آینده پژوهی

 

محصولات مرتبط:

 

امتیاز کاربر ۴.۵ (۲ رای)
برچسب ها

موسسه افق آینده‌ پژوهی راهبردی

موسسه افق آینده‌ پژوهی راهبردی با کشف پیش دستانه‌ علایم تغییر، شناسایی و تحلیل روندهای تأثیرگذار و ترسیم صحنه‌های آینده در حوزه‌های راهبردی و ترسیم دورنماهای آینده به دنبال آن است که بتواند با ایجاد روزنه‌ای برای نگاه به فرداها، فرصت‌های غلبه بر آینده را فراهم ­سازد. ورود به صفحه انديشکده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن