مجله

فصلنامه «گفت و گوی آب»

مجله‌ای برای اصلاح نگرش پیرامون مسائل و موضوعات آب در کشور

فصلنامه گفتگوی آب عنوان مجله‌ای است که توسط اندیشکده تدبیر آب به منظور برقراری گفتگوی موثر میان تمام اثرگذاران و علاقه‌مندان بخش آب در کشور انتشار می‌یابد و تلاش می‌کند از این طریق نگرش‌ های نادرستی را که بعضا در بین عموم افراد جامعه، فعالان کسب و کار، متخصصان و سیاست‌ گذاران حوزه آب ترویج یافته است، اصلاح نماید. مطالب این فصلنامه عمدتا شامل یادداشت‌ های سیاستی، مصاحبه‌ ها، مقالات علمی و متون ترجمه می‌شود و موضوعاتی از قبیل چرخه آب، حقوق آب، اقتصاد آب، حکمرانی آب، نظام‌ های حقوقی و بهره‌ برداری از آب‌ های زیرزمینی، تحلیل‌ های تاریخی، سیاسی و دیپلماسی آب، منازعات آبی و آب و رسانه را پوشش می‌دهد.

ضرورت و اهداف انتشار فصلنامه گفتگوی آب

امروزه یکی از مشکلاتی که در حوزه آب و منابع آبی در کشور وجود دارد، نگرش‌های نادرستی است که در این زمینه در بین عموم افراد جامعه رواج یافته و به باور عمومی تبدیل شده است. این نگرش‌های نادرست بعضا در اظهارنظرها و دیدگاه‌های غیرکارشناسی متخصصان این حوزه نیز مشاهده می‌شود و حتی در فضای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری نیز رخنه کرده است. تبعات این نگرش‌های اشتباه به گونه‌ای است که علاوه بر آنکه در سطوح خرد، بهره‌برداری و مصرف منابع آبی را با مشکل روبرو می‌کند، در سطوح کلان نیز، مدیریت و حکمرانی مطلوب را به خطر می‌اندازد.

فقدان فضای تعامل و گفتگوی سازنده میان ارکان مختلف جامعه، محیط کسب و کار و تشکیلات بخشی و فرابخشی مدیریت آب در کشور از جمله عواملی است که به ترویج نگرش‌های نادرست دامن می‌زند. از این رو اندیشکده تدبیر آب به منظور برقراری گفتگوی موثر میان تمام اثرگذاران و علاقه‌مندان بخش آب در کشور، «فصلنامه گفتگوی آب» را منتشر نمود، تا بتواند در مسیر اصلاح نگرش‌های موجود پیرامون مسائل و موضوعات آب قدم بردارد.

موضوعات فصلنامه گفتگوی آب

مطالب فصلنامه گفتگوی آب عمدتا چندین نوع را شامل می‌شوند. پاسخ به سوالات و روشنگری پیرامون مسائل روز، عارضه‌یابی وضعیت موجود و طرح موضوعات و مسائل جدید در قالب یادداشت‌های سیاستی و مصاحبه با صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران حوزه آب صورت می‌پذیرد. طرح مسائل علمی و کاربردی و ارائه آخرین دستاوردهای این حوزه در قالب مقالات علمی منتشر می‌شود و تجربیات سایر کشورها نیز در قالب متون ترجمه ارائه می‌گردد.

همچنین موضوعاتی که در این فصلنامه پوشش داده می‌شود، شامل چرخه آب، حقوق آب، اقتصاد آب، حکمرانی آب، نظام‌های حقوقی و بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، تحلیل‌های تاریخی، سیاسی و دیپلماسی آب، منازعات آبی و آب و رسانه است.

روند انتشار فصلنامه گفتگوی آب

انتشار فصلنامه گفتگوی آب از زمستان سال ۹۱ آغاز شدهاست. از سال ۹۱ تا سال ۹۸، مجموعا ۲۵ شماره از این فصلنامه منتشر شده و به صورت آنلاین از طریق سایت اندیشکده تدبیر آب در اختیار علاقهمندان قرارگرفتهاست. صاحب امتیاز این فصلنامه اندیشکده تدبیر آب و مدیر مسئول آن دکتر سید احمد علوی است.

جمع‌بندی

تنوع مطالب انتشاریافته در فصلنامه گفتگوی آب به گونه‌ای است که می‌تواند مورد استفاده طیف وسیعی از مخاطبان از عموم افراد جامعه و فعالان کسب و کار تا متخصصان و سیاست‌گذاران حوزه آب قرار گیرد. پیگیری مطالب این فصلنامه به همه علاقهمندان و اثرگذاران حوزه آب توصیه می‌شود.

این مجله توسط اندیشکده تدبیر آب از سال ۱۳۹۱ تاکنون منتشر شدهاست و از طریق آدرس اینترنتی زیر در دسترس است:

فصلنامه گفت و گوی تخصصی آب

محصول مرتبط:

امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
برچسب ها

اندیشکده تدبیر آب ایران

اندیشکده تدبیر آب ایران به‌ منظور توسعه ظرفیت‌ ها و ایجاد فضای تعامل و گفتگو میان ارکان مختلف جامعه، محیط کسب و کار و تشکیلات بخشی و فرابخشی مدیریت آب در کشور در مسیر بهبود حکمرانی آب، تأسیس گردیده است. ورود به صفحه انديشکده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن