بررسی و تحلیل

بررسی و تحلیل وضعیت موجود سامانه‌های شفافیت اطلاعات اقتصادی

ایجاد شفافیت اطلاعات مبتنی بر سامانه‌ها، محاسن منحصربفردی با خود به دنبال دارد که مهم‌ترین آن‌ها بازدارندگی نظام‌مند از وقوع جرم و تخلف است. ایجاد سامانه‌های اطلاعاتی، صرفا به معنای الکترونیکی کردن اسناد و داده‌ها نیست. بلکه اطلاق «سامانه» به پایگاه‌های داده اقتصادی، تنها هنگامی صحیح است که چهار مرحله «تولید اطلاعات، ذخیره اطلاعات، تبادل اطلاعات و انتشار اطلاعات»، همگی در یک سامانه به طور همزمان وجود داشته باشد. بسیاری از سامانه‌های موجود صرفا نام «سامانه» را با خود یدک می‌کشند و واجد ویژگی‌های فوق نیستند. این قبیل سامانه‌ها یا صرفا جهت الکترونیکی کردن فرآیند جمع‌آوری اطلاعات طراحی شده‌اند، یا هیچ ارتباط سازمان‌یافته‌ای با دیگر سامانه‌ها برای راستی‌آزمایی و به روز رسانی اطلاعات ندارند، یا فاقد ضوابط مشخص برای افشا و انتشار اطلاعات هستند.

در این مطالعه، تصویری از وضعیت موجود سامانه‌های اطلاعات اقتصادی کشور ارائه شده است. برای این منظور، ابعاد مختلف سامانه‌ها در چهار بخش «زیرساخت‌های سامانه‌ها، سامانه‌های پایه، سامانه‌های تولید اطلاعات، سامانه‌های کاربردی» مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین قوانین و مقررات مرتبط با هر یک از ابعاد و انواع سامانه‌ها احصا شده است. به علاوه، با جمع‌بندی نقاط ضعف و قوت سامانه‌های موجود در حوزه شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی، پیشنهادهایی نیز ارائه شده است.

این مطالعه در پژوهشکده سیاست‌پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت با همکاری حسین اسفندیاری، سیدمحمدصالح نجفی فراشاه و سیدعلی روحانی انجام شده است. بخشی از این مطالعه به سفارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

 

محصولات مرتبط:

 

امتیاز مطلب: ۵ (۲ نظر)
برچسب ها
امتیاز مطلب: 5 (2 نظر)

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت، سازمانی است یادگیرنده، دانش بنیان، آینده نگر، ‌متکی به نیروی انسانی متعهد، جوان و بهره‌مند از دستاوردهای نوین علمی که با تمرکز بر توسعه و کاربردی نمودن دانش سیاستگذاری در جهت کارآمدسازی نظام جمهوری اسلامی ایران سازماندهی شده است. ورود به صفحه اندیشکده

نوشته های مشابه

بستن