اخبارهمایش سالانه

نخستین همایش سالانه جامعه اندیشکده‌ های ایران

نخستین همایش جامعه اندیشکده های ایران بهار 99 برگزار خواهد شد

نخستین همایش سالانه جامعه اندیشکده های ایران با همکاری و مشارکت همه اندیشکده ها و موسسات سیاست پژوهی کشور برگزار می گردد. در این همایش، برترین مطالعات و دستاوردهای اندیشکده های کشور ارائه می گردد و پژوهشگران و اندیشه ورزان در فضایی نزدیک، به بحث و گفتگو حول نتایج فعالیت های خود می پردازند. این همایش پس از انتشار دو شماره از فصلنامه اندیشکده های ایران، دو نشست از رویداد «با اندیشه ورزان» و اهدای اولین جایزه اندیشه ورزی و سیاست سازی برگزار می گردد.

برنامه همایش

جامعه اندیشکده های ایران که از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز نموده است، تا کنون اطلاعات مربوط به حدود ۲۰۰ مورد از پژوهش ها و اقدامات برتر اندیشکده های کشور را جمع آوری نموده است که فهرست کامل آن ها در مجلد سالنامه ۱۳۹۹ جامعه اندیشکده های ایران منتشر خواهد شد. انتظار می رود در این همایش تعداد ۵۰ مورد از برترین دستاوردهای اندیشکده های کشور در قالب حدود ۲۰ پنل ارائه و گفتگو، با حضور صاحب نظران مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

محورهای همایش

کلیه موضوعات مورد پژوهش در اندیشکده ها که تولیدات قابل توجهی در رابطه با آن ها وجود دارد از محورهای این همایش هستند. این محورها عبارتند از:

  • اجتماعی و فرهنگی (ازدواج و خانواده، صنایع فرهنگی و خلاق، الزامات فرهنگی و اجتماعی، رفاه اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، رسانه و فضای مجازی)
  • اقتصاد و صنعت (بودجه، اقتصاد مقاومتی، بانکداری، بیمه، پول و تبادلات مالی، جنگ تجاری، رمز ارز، سامانه‌های اقتصادی، روابط تجاری، مناطق آزاد، تولید و کسب و کار، صنعت حمل و نقل، صنعت ساختمان، صنایع معدنی، صنایع دریایی)
  • انرژی و اقتصاد انرژی (صنایع بالادستی نفت، گاز و پتروشیمی، تحریم نفتی، صادرات حامل‌های انرژی، مصرف حامل های انرژی، یارانه انرژی)
  • آموزش (آموزش و پرورش، آموزش حرفه ای، آموزش عالی، اساتید و هیئت علمی، فارغ التحصیلان)
  • حقوقی و قضائی (نظام حقوقی کشور، چک و اسناد مالی، اسناد حقوقی، پرونده های دادگستری)
  • حکمرانی و سیاست داخلی (نظام ملی تنظیم گری، نظام برنامه ریزی، نظام اداری، بیانیه گام دوم انقلاب، برنامه های پیشرفت، حکمرانی اسلامی، انتخابات و پارلمان، شفافیت و مبارزه با فساد)
  • امنیت ملی و سیاست خارجی (تعهدات بین المللی، سازمان ها و نهادهای بین المللی، دیپلماسی سیاسی و اقتصادی، خلیج فارس و غرب آسیا، محور مقاومت، آمریکا و نظام سلطه)
  • سلامت و درمان (طرح تحول سلامت، بیمه های درمانی، صنایع غذایی و دارویی)
  • علم و فناوری (شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها، شتابدهنده ها، تبادل فناوری، رصد علم و فناوری، دیپلماسی علم و فناوری، نوآوری و اختراعات)
  • کشاورزی و محیط زیست (توسعه پایدار، تعهدات بین المللی زیست محیطی، آلودگی هوا، قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، صادرات و واردات محصولات کشاورزی، منابع طبیعی، گردشگری کشاورزی، قوانین و مقررات آب های زیرزمینی)

ارکان همایش

۱- شورای سیاستگذاری:

این شورا متشکل از افراد پرسابقه ای است که هم تجربه فعالیت در اندیشکده ها را در کارنامه خود دارند و هم در سطوح مدیریتی و سیاستگذاری کشور ایفای نقش نموده اند. وظایف این شورا شامل تعیین سیاست‌های کلان و نظارت بر حسن انجام فرآیندهای اجرایی همایش است. اعضای این شورا به پیشنهاد اعضای شورای اجرایی همایش انتخاب می گردند.

۲- شورای اجرایی:

این شورا مرکب از نمایندگان اندیشکده های کشور است و هر اندیشکده می تواند یک نماینده برای عضویت در این شورا معرفی نماید. این شورا و کمیته های آن، روند برگزاری برنامه ها و پنل های همایش را سازماندهی خواهد نمود.

۳- شورای علمی:

این شورا متشکل از اندیشه ورزانی است که در حداقل دو پژوهش در اندیشکده های کشور به عنوان مدیر و مسئول اصلی فعالیت نموده اند. کلیه افرادی که شرایط فوق را دارا هستند می توانند رزومه خود را برای عضویت در این شورا ارسال نمایند. این شورا و کمیته های آن، مسئولیت انتخاب و تایید محتواهای قابل ارائه در همایش را برعهده خواهد داشت.

زمان و مکان برگزاری

این همایش در اردیبهشت یا خرداد ماه سال ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. زمان و مکان دقیق برگزاری این همایش متعاقبا اعلام می گردد.

اخبار

اخبار و رویدادهای اندیشکده‌های ایران را در این سایت دنبال کنید. مشاهده سایر اخبار

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن