اخبار

دومین جلسه از نشست های گفت و گو، نقد و سیاست سازی برگزار شد

دومین جلسه از سلسله نشست‌ های تخصصی گفت و گو، نقد و سیاست سازی با موضوع سیاست‌ گذاری مسکن در ایران برگزار شد

سلسله نشست های گفت و گو، نقد و سیاست سازی با هدف بررسی مسائل، ارائه تجارب صاحب نظران و پژوهش های صورت گرفته پیرامون مسائل اساسی و راهبردی کشور  توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی برگزار می گردد. اولین جلسه از این سلسله نشست ها با موضوع سیاست گذاری مسکن در ایران با تاکید بر ابعاد اجتماعی ۱۵ مرداد ماه ۹۸ در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی برگزار گردید.

دومین جلسه از سلسله نشست‌ های تخصصی گفت و گو، نقد و سیاست سازی با موضوع سیاست‌ گذاری مسکن در ایران با تاکید بر ابعاد اجتماعی آن، روز چهارشنبه ششم شهریور ماه ۱۳۹۸ در محل سالن جلسات ساختمان شهید رجایی وزارت کشور با حضور سرپرست محترم مرکز رصد اجتماعی دکتر  صارمی و جمعی از کارشناسان این مرکز، ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، دکتر فیضی و جمعی از اعضای هیات علمی و کارشناسان این پژوهشگاه برگزار شد‌.

در این نشست دکتر مریم زارعیان، عضو هیات علمی و رئیس بخش مطالعات اجتماعی و توسعه پایدار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، نتایج طرح مطالعاتی انجام شده در مجموعه مسکن مهر شهر جدید پرند را ارائه نمود و با یحث پیرامون ابعاد مختلف آن به ویژه از منظر تعلق اجتماعی- مکانی ساکنین، عدم توجه به پیامدهای اجتماعی و غلبه ملاحظات کالبدی و ساخت مسکن بر دیگر جنبه های اجرای این طرح را مورد نقد و بررسی قرار داد. وی در این باره توضیح می دهد که اگر ویژگی های اجتماعی مکانی مساکن مهر به گونه ای نباشد که احساس تعلق اجتماعی مکانی شکل گیرد، این مساکن ویژگی های اجتماع پایدار را نداشته و به جای آن نوعی حاشیه‌نشینی مدرن است، با این تفاوت که حاشیه نشینان به واسطه همگونی فرهنگی نسبت به هم احساس تعلق و وابستگی دارند در حالی که تنوع فرهنگی بالای موجود بین ساکنین مسکن مهر، در بسیاری موارد، این همگونی فرهنگی را نیز وجود ندارد. طی بررسی های تیم مطالعاتی ایشان، در صورت بهبود خدمات مورد نیاز عرصه زیست، فضاهای فراغتی و عمومی و فرصت های شغلی این مجموعه‌ ها، امکان شکل گیری اجتماع پایدار در آنها وجود دارد.

سپس مهندس نقی عسگری عضو هیات علمی و رئیس گروه پژوهشی مدیریت و برنامه ریزی شهری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، ضمن ارائه نتایج طرح مطالعاتی انجام شده در پروژه‌ های مسکن مهر استان البرز، بر ضرورت سیاست ‌گذاری ملی در این حوزه با تاکید بر تجارب به دست آمده در محدوده مناطق کلانشهری تاکیدکرد. وی ضمن تایید مشابهت نتایج به دست آمده در این طرح با نتایج به دست آمده از مجموعه مسکن مهر شهر جدید پرند، با اشاره به نارسایی‌ ها و کاستی ‌هایی که مجموعه ‌های مسکونی ساخته شده در زمینه اجتماعی با خود به همراه داشته‌اند، تغییر رویکرد مدیران و سیاست گذاران را در حل مشکل مسکن طبقات فرودست و کم درآمد ضروری دانست. همچنین تهیه و اجرای برنامه ‌های آموزشی، آگاهی ‌بخشی، ترویج و گسترش ایده توانمند سازی و بهسازی مشارکتی را در چند پروژه نمونه طرح‌ های مسکن مهر از ضروریات دانست.

در انتها، این نشست با طرح پرسش و پاسخ از سوی حاضرین و ارائه نقطه نظرات آنان در خصوص مباحث مطرح شده و نیز پیشتهاداتی در خصوص ادامه این سلسله نشست ها پایان یافت.

منبع
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی

اخبار

اخبار و رویدادهای اندیشکده‌های ایران را در این سایت دنبال کنید. مشاهده سایر اخبار

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن