اخبار

فراخوان رهبر انقلاب برای ارائه راه حل در مسئله ارزش پول ملی

دعوت رهبری از اندیشکده ها و اندیشه ورزان برای ارائه راه حل و اقدام در مسائل اقتصادی کشور

به گزارش گروه خبر جامعه اندیشکده های ایران، رهبر معظم انقلاب اسلامی سه شنبه شب، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در بخشی از سخنان خود در دیدار با کارگزاران نظام از جوانان فاضل، تحصیل کرده و مبتکر برای ارائه راه حل و اقدام در حوزه مسائل اقتصادی دعوت کردند. این دعوت که فراخوانی برای اندیشه ورزان و اندیشکده های کشور محسوب می شود، مسئله ارزش پول ملی را به طور خاص مورد توجه قرار داده است.

رهبر انقلاب در بخشی از سخنان شان با اشاره به اینکه مسئله اقتصاد کشور مسئله مهم روز ما است، پس از اشاره به «وابستگی به نفت»، «مداخلات غیرلازم دستگاه های حکومتی در امر اقتصاد» و نیز «تخریب فضای کسب و کار» به عنوان سه بیماری مزمن اقتصاد کشور و نیز تاکید بر مسئله اصلاحات ساختاری بودجه، به ضرورت استفاده از ظرفیت های مردمی جوان و نخبه اشاره کردند. ایشان گفتند:

«یک نکته هم این است که ظرفیّتهای مردمی را واقعاً فعّال کنیم؛ این را بارها عرض کرده‌ایم و الان هم من تکرار میکنم ــ این هم به خاطر آشنایی و معرفتی است که بنده نسبت به وجود این ظرفیّتها بحمداللّه پیدا کرده‌ام و میدانم ــ که ما ظرفیّت مردمیِ وسیعی داریم، جوانهای خوبی داریم؛ جوانهای فاضل، تحصیل‌کرده، کارآفرین، خوشفکر، مبتکر در بخشهای مختلف که به اینها باید اعتماد کنیم؛ از اینها باید دعوت کنیم، فراخوان بدهیم برای کارهای مختلف روی یک نقطه؛ مثلاً فرض کنید دولت در مسائل اقتصادی روی یک مسئله، مِن‌ باب مثال روی مسئله‌ی ارزش پول ملّی تمرکز کند و از این جوانها بخواهد بیایند، بنشینند، فکر کنند، تلاش کنند، کار کنند، راه ‌حل بدهند، اقدام کنند؛ اینها ظرفیّت است. و توکّل به خدا؛ با توکّل به خدای متعال این کارها را انجام بدهید، به نظر من انجام میگیرد.»

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان شان به گروه های تحقیقاتی که می توانند در بخش صنایع و معادن فعال شوند اشاره کردند. ایشان ویژگی های این گروه ها را که هم در داخل دانشگاه ها هستند و هم در بیرون دانشگاه ها، جوان بودن، با انگیزه بودن و دارای فکرهای خوب بودن ذکر کردند. ایشان گفتند گاهی اوقات اتفاق افتاده که دفتر رهبری گروه های تحقیقاتی را به وزارتخانه ها وصل کرده است و نیاز دستگاه ها انجام شده است. رهبر انقلاب از وزارت صنایع هم خواستند که با فراخوان، گروه های تحقیقاتی را در تکمیل حلقه های مفقوده صنایع فعال کنند.

بخش های فوق الذکر از سخنان رهبر انقلاب برای اندیشکده ها و اندیشه ورزان کشور حاوی نکات و اشارات بسیار مهمی است. اول اینکه دعوت و فراخوان رهبری برای فکر بر روی مسائل اقتصادی و ارائه راه حل و اقدام باید از طرف اندیشکده ها پاسخ مناسب دریافت کند و اجابت شود. به ویژه لازم است مسئله ارزش پول ملی که رهبری آن را به صورت خاص ذکر کردند در اولویت قرار گیرد. نکته دیگر اینکه با توجه به تاکیدات رهبری در استفاده از ظرفیت های جوان و تحصیل کرده در حوزه اقتصادی، به نظر می رسد لازم است مسئولین نیز به اندیشه ورزان جوان اعتماد نموده و زمینه را برای ورود اندیشکده ها فراهم سازند.

امید است این فراخوان رهبر انقلاب روح تازه ای را در فضای تصمیم سازی کشور بدمد و زمینه ای برای استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت اندیشکده ها و اندیشه ورزان جوان در جمهوری اسلامی ایران فراهم نماید.

امتیاز کاربر 0 (0 رای)

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن