رویداد

هفته آینده پژوهی آصف

آینده‌ پژوهی و آینده‌ آگاهی، در کنار خانواده و در شهر مشهد مقدس

رویداد «هفته آینده‌ پژوهی آصف»، با هدف توسعه و ترویج آیندهپژوهی و تقدیر از پیشکسوتان این حوزه علمی، به صورت ترکیبی از سه آیتم همایش، جشنواره و آموزش به مدت یک هفته در شهر مشهد مقدس برگزار می‌شود. موضوعات اصلی این رویداد که توسط اندیشکده صنعت و فناوری (آصف) برگزار می‌شود، آینده اقتصاد، تولید، اشتغال، کسب و کار، مدیریت و تعالی خانواده و نوجوان می‌باشد. مخاطبان این رویداد می‌توانند برای ارتقای سطح دانشی خود در حوزه آینده پژوهی، برنامه ریزی و مدیریت آینده نگرانه به صورت خانوادگی در برنامه‌ های متنوع هفته آینده‌ پژوهی آصف شرکت نمایند.

چرا آینده پژوهی؟

آینده پژوهی صرفا برای پیش بینی آینده نیست، بلکه « دانش معماری آینده مطلوب ما » است. به عبارت دیگر، آینده پژوهی کمک می کند تا ما آینده مطلوبمان را «طراحی» کنیم و سپس آن را بسازیم. بنابراین آینده پژوهی صرفا مربوط به «آینده» نیست، بلکه مربوط به «حال» است. به این معنا که به ما این خردمندی را می دهد که بتوانیم در زمان حال تصمیم های بهتری بگیریم و انتخاب های هدفمندتری انجام دهیم تا آینده مطلوب خود را رقم بزنیم. با این نگاه، آینده پژوهی می تواند در سطوح گوناگون فردی، خانوادگی، سازمانی، شهری و ملی راهگشا باشد.

ضرورت و اهداف برگزاری رویداد هفته آینده پژوهی آصف

اگر چه چندین سال یا حتی چند دهه از ورود رشته آینده پژوهی به دانشگاه های کشور ما می گذرد، اما آینده پژوهی در کشور ما هنوز دانشی جوان است و برای بسیاری از مردم و اکثر مدیران ناشناخته است و لازم است اقدامات جدی تری برای شناساندن و معرفی ظرفیت های این حوزه علمی به سطوح مختلف اجتماع صورت گیرد. از سوی دیگر، در اغلب رشته های علمی شناخته شده، جوایزی جهت تشویق کارهای علمی برجسته و تقدیر از اندیشمندان و پژوهشگران پیشکسوت آن حوزه وجود دارد. این سنت نیکو هنوز درباره رشته آینده پژوهی تحقق نیافته است، اما ضرورت آن احساس می شود.

از اینرو، اندیشکده آصف با هدف توسعه و ترویج آیندهپژوهی در کشور از یک سو و از سوی دیگر، به منظور قدردانی از همه آنان که پژوهش‌ها و اقداماتی ارزشمند در این حوزه انجام دادهاند، رویداد «هفته آینده‌ پژوهی آصف» را در جوار حرم حضرت رضا (ع) برگزار می‌نماید. این رویداد با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در طول یک هفته، و به صورت ترکیبی از سه آیتم همایش، جشنواره و آموزش در فضایی مفرح و معنوی برگزار می‌شود.

موضوعات هفته آینده پژوهی آصف

موضوعات رویداد هفته آینده پژوهی آصف را موضوعات اقتصادی و اجتماعی روز در بر می گیرد. موضوعات اصلی این رویداد عبارتند از:

 • اقتصاد آینده و آینده اقتصادی کشور
 • آینده تولید و آینده اشتغال
 • آینده کسب‌ وکار، و کسب‌ وکارهای آینده
 • آینده مدیریت و مدیریت آینده
 • مدیریت ارزشی و آینده پرداز
 • آینده خانواده و خانواده آینده
 • تعالی خانواده و تعالی نوجوان

لازم به ذکر است که موضوع محوری این رویداد در سال جاری اقتصاد آینده و آینده اقتصادی کشور است که با حضور برجسته ترین آینده پژوهان و اقتصاد دانان کشور به آن ها پرداخته می شود.

بخش های رویداد هفته آینده پژوهی آصف

رویداد هفته‌ی آینده‌ پژوهی آصف، به مدت یک هفته در مشهد مقدس در جوار بارگاه امام رئوف برگزار می‌گردد. بنابراین علاقه مندان و مخاطبان این رویداد می‌توانند به همراه خانواده در سفری معنوی به مشهد مقدس، در برنامه‌ های این رویداد حضور یابند. برنامه‌های این رویداد شامل ۳ همایش، ۳ دوره آموزشی و برنامه‌ های جانبی است.

همایش‌ها

موضوعات همایش‌ های این رویداد را خانواده، تولید، اشتغال و کسب وکار تشکیل می‌دهند.

 1. همایش آینده خانواده و خانواده آینده: این همایش به مدت ۲ روز (روزهای شنبه و یکشنبه) برگزار می‌گردد. مخاطب این همایش خانم‌ها و مادران هستند.
 2. همایش جامع آینده‌ پژوهی: این همایش، برنامه محوری رویداد است و در روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار می‌گردد. مباحث اصلی این همایش با توجه به شعار سال، «آینده تولید و آینده اشتغال» است. مخاطبان اصلی این همایش فعالان اقتصادی، کارآفرینان و مدیران شرکت‌ها هستند.
 3. همایش آینده کسب‌وکار، و کسب‌وکارهای آینده: این همایش به مدت ۲ روز در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه برگزار می‌گردد. مخاطب این همایش، فعالان اقتصادی، صاحبان کسبوکارها و مدیران شرکت‌ها هستند.

دوره‌ های آموزشی

علاوه بر ۳ همایش فوق، ۳ دوره آموزشی فشرده نیز برای شرکت کنندگان و خانواده‌ های ایشان برگزار می‌گردد. موضوعات دوره‌ های آموزشی رویداد، تعالی خانواده و نوجوان و مدیریت ارزشی می‌باشد.

 1. دوره آموزشی تعالی خانواده: این دوره به مدت ۳ روز از روز سه شنبه تا پنج شنبه برگزار می‌شود. مخاطب این دوره بانوان هستند.
 2. دوره آموزشی تعالی نوجوان: این دوره به مدت ۳ روز برگزار می‌گردد. مخاطب این دوره نوجوانان هستند.
 3. دوره آموزشی مدیریت ارزشی و آینده‌ پرداز: این دوره به مدت ۲ روز در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار می‌گردد. مخاطب این دوره مدیران شرکت‌ها و کارآفرینان هستند.

برنامه‌ های جانبی

در این رویداد، علاوه بر اختصاص زمان مناسب برای زیارت حرم ملکوتی حضرت رضا (ع)، برنامه‌ های تفریحی و بازدید از مراکز فرهنگی، به ویژه بازدید از آرامگاه حکیم فردوسی تدارک دیدهشدهاست. برای کودکان و نوجوانان نیز بازدید از مراکز علمی، فرهنگی و تولیدی مهم شهر مشهد در نظر گرفتهشدهاست.

زمان برگزاری و نحوه ثبتنام رویداد

این رویداد اوایل مرداد ماه سال ۱۳۹۸ در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

جمع بندی

رویداد «هفته آینده پژوهی آصف»، رویدادی خانوادگی، اما تخصصی و همراه با برنامه‌های آموزشی و کارگاهی است که می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح دانشی شرکتکنندگان در حوزه آینده پژوهی، برنامه ریزی و مدیریت آیندهنگرانه، خاطره سفری معنوی و خاطره  انگیز به مشهد مقدس را برای شرکتکنندگان رقم بزند.

این رویداد توسط اندیشکده صنعت و فناوری (آصف) و با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرداد ۱۳۹۸ در شهر مشهد مقدس برگزار می‌گردد.

امتیاز کاربر ۰ (۰ رای)
برچسب ها

اندیشکده صنعت و فناوری (آصف)

اندیشکده صنعت و فناوری یک کانون تفکر و موسسه غیرانتفاعی است که ابتدا با عنوان «گروه مهندسان مشاور هوایی» تاسیس شد. آصف بر این باور است که یکی از رسالت‌های بزرگ انقلاب اسلامی، ایجاد یک جامعه «دانش‌بنیان» بر پایه‌ی ارزش‌های والای قدسی با حفظ هویت ایرانی ـ اسلامی کشور است و می‌خواهد بازوی تفکر ایران اسلامی در فرآیند گذار به یک جامعه دانش‌بنیان باشد. ورود به صفحه انديشکده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن