رویداد

رویداد « هفته آینده پژوهی آصف »

رویدادی شادمانه و سرشار از معنویت، آینده آگاهی و یادگیری در کنار خانواده

رویداد « هفته آینده پژوهی آصف »، با هدف توسعه و ترویج آینده پژوهی و تقدیر از پیشکسوتان این حوزه علمی، به صورت ترکیبی از سه آیتم همایش، جشنواره و آموزش به مدت یک هفته در شهر مشهد مقدس برگزار می شود. موضوعات اصلی این رویداد آینده اقتصاد، تولید، اشتغال، کسب و کار، مدیریت و تعالی خانواده و نوجوان می باشد. مخاطبان این رویداد می توانند به صورت خانوادگی در برنامه های متنوع هفته آینده پژوهی شرکت نمایند.

چرا آینده پژوهی؟

آینده پژوهی صرفا برای پیش بینی آینده نیست، بلکه « دانش معماری آینده مطلوب ما » است. به عبارت دیگر، آینده پژوهی کمک می کند تا ما آینده مطلوبمان را «طراحی» کنیم و سپس آن را بسازیم. بنابراین آینده پژوهی صرفا مربوط به «آینده» نیست، بلکه مربوط به «حال» است. به این معنا که به ما این خردمندی را می دهد که بتوانیم در زمان حال تصمیم های بهتری بگیریم و انتخاب های هدفمندتری انجام دهیم تا آینده مطلوب خود را رقم بزنیم. با این نگاه، آینده پژوهی می تواند در سطوح گوناگون فردی، خانوادگی، سازمانی، شهری و ملی راهگشا باشد.

ضرورت و اهداف برگزاری رویداد هفته آینده پژوهی آصف

اگر چه چندین سال یا حتی چند دهه از ورود رشته آینده پژوهی به دانشگاه های کشور ما می گذرد، اما آینده پژوهی در کشور ما هنوز دانشی جوان است و برای بسیاری از مردم و اکثر مدیران ناشناخته است و لازم است اقدامات جدی تری برای شناساندن و معرفی ظرفیت های این حوزه علمی به سطوح مختلف اجتماع صورت گیرد. از سوی دیگر، در اغلب رشته های علمی شناخته شده، جوایزی جهت تشویق کارهای علمی برجسته و تقدیر از اندیشمندان و پژوهشگران پیشکسوت آن حوزه وجود دارد. این سنت نیکو هنوز درباره رشته آینده پژوهی تحقق نیافته است، اما ضرورت آن احساس می شود.

از این رو، اندیشکده آصف به عنوان قدیمی ترین اندیشکده (اتاق فکر) حرفه ای کشور، بر آن شد از یک سو برای توسعه و ترویج آینده پژوهی در کشور و از سوی دیگر، به منظور قدردانی از همه آنان که پژوهش ها و اقداماتی ارزشمند در این حوزه انجام داده اند، رویداد « هفته آینده پژوهی آصف » را در جوار حرم حضرت رضا (ع) برگزار نماید. این رویداد با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در طول یک هفته، و به صورت ترکیبی از سه آیتم همایش، جشنواره و آموزش در فضایی مفرح و معنوی برگزار می شود.

موضوعات هفته آینده پژوهی آصف

موضوعات رویداد هفته آینده پژوهی آصف را موضوعات اقتصادی و اجتماعی روز در بر می گیرد. موضوعات اصلی این رویداد عبارتند از:

  • اقتصاد آینده و آینده اقتصادی کشور
  • آینده تولید و آینده اشتغال
  • آینده کسب‌وکار، و کسب‌وکارهای آینده
  • آینده مدیریت و مدیریت آینده
  • مدیریت ارزشی و آینده پرداز
  • آینده خانواده و خانواده آینده
  • تعالی خانواده و تعالی نوجوان

لازم به ذکر است که موضوع محوری این رویداد در سال جاری اقتصاد آینده و آینده اقتصادی کشور است که با حضور برجسته ترین آینده پژوهان و اقتصاد دانان کشور به آن ها پرداخته می شود.

قالب برگزاری رویداد هفته آینده پژوهی آصف

رویداد هفته‌ی آینده‌پژوهی آصف، در هر سال به مدت یک هفته در مشهد مقدس در جوار بارگاه امام رئوف برگزار می گردد. بنابراین علاقه مندان و مخاطبان این رویداد می توانند به همراه خانواده در سفری معنوی به مشهد مقدس، در برنامه های این رویداد حضور یابند. برنامه های این رویداد شامل ۳ همایش و ۳ دوره آموزشی است.

۱. همایش آینده خانواده و خانواده آینده

این همایش به مدت ۲ روز (روزهای شنبه و یکشنبه) برگزار می گردد. مخاطب این همایش خانم ها و مادران هستند.

۲. همایش جامع آینده پژوهی

این همایش، برنامه محوری رویداد است و در روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار می گردد. مباحث اصلی این همایش با توجه به شعار سال، «آینده تولید و آینده اشتغال» است. مخاطبان اصلی این همایش فعالان اقتصادی، کارآفرینان و مدیران شرکت ها هستند.

۳. همایش آینده کسب‌وکار، و کسب‌وکارهای آینده

این همایش به مدت ۲ روز در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه برگزار می گردد. مخاطب این همایش، فعالان اقتصادی، صاحبان کسب و کارها و مدیران شرکت ها هستند.

علاوه بر ۳ همایش فوق، ۳ دوره آموزشی فشرده نیز برای شرکت کنندگان و خانواده های ایشان برگزار می گردد:

۱. دوره آموزشی تعالی خانواده

این دوره به مدت ۳ روز از روز سه شنبه تا پنج شنبه برگزار می شود. مخاطب این دوره بانوان هستند.

۲. دوره آموزشی تعالی نوجوان

این دوره به مدت ۳ روز برگزار می گردد. مخاطب این دوره نوجوانان هستند.

۳. دوره آموزشی مدیریت ارزشی و آینده پرداز

این دوره به مدت ۲ روز در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار می گردد. مخاطب این دوره مدیران شرکت ها و کارآفرینان هستند.

برنامه های جانبی

در این رویداد، علاوه بر اختصاص زمان مناسب برای زیارت حرم ملکوتی حضرت رضا (ع)، برنامه های تفریحی و بازدید از مراکز فرهنگی، به ویژه بازدید از آرامگاه حکیم فردوسی تدارک دیده شده است. برای کودکان و نوجوانان نیز بازدید از مراکز علمی، فرهنگی و تولیدی مهم شهر مشهد در نظر گرفته شده است.

زمان برگزاری و نحوه ثبت نام رویداد

این رویداد اوایل مرداد ماه سال ۱۳۹۸ در مشهد مقدس برگزار می شود. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

جمع بندی

هفته آینده پژوهی آصف، رویدادی خانوادگی، اما تخصصی و همراه با برنامه های آموزشی و کارگاهی است که می تواند علاوه بر ارتقای سطح دانشی شرکت کنندگان در حوزه آینده پژوهی، برنامه ریزی و مدیریت آینده نگرانه، خاطره سفری معنوی و خاطره بخش به مشهد مقدس را برای شرکت کنندگان رقم زند.

امتیاز مطلب: ۰ (۰ نظر)
امتیاز مطلب: 0 (0 نظر)
بستن