فعال

ایتان

شبکه کانون‌های تفکر ایران

 • نوع فعالیت سیاست‌پژوهی و تصمیم‌سازی
 • شهر تهران
 • تاسیس 1379
 • نام انگلیسی Iran think tanks network
 • وب‌سایت itan.ir
 • تلفن تماس 021-88019335
 • مدیر دکتر مرتضی فیروزآبادی

دانلود این صفحه

شبکه کانون‌های تفکر ایران مجموعه‌ای متشکل از مراکز و گروه‌های تحلیلگر تخصصی است که با هدف ارتقای کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق سیاست‌پژوهی و کمک به تصمیم‌گیری در حوزه‌های مهم پیش روی کشور و ارائه پیشنهادهای سیاستی به تصمیم‌گیران فعالیت می‌نماید. کانون‌های تفکر عضو این شبکه خود را صرفا مسئول تولید فرآورده‌های فکری نمی‌دانند؛ بلکه تلاش برای تکمیل چرخه تأثیرگذاری را نیز جزء وظایف خود برمی‌شمرند.

ماموریت‌ها

 • تصمیم‌سازی و سیاست‌پژوهی درخصوص مسائل کلان کشور
 • زمینه‌سازی برای مشارکت خبرگان در تصمیم‌گیری
 • هدایت نخبگان، جوانان انقلابی و استعدادهای برتر به سمت گروه‌سازی و تمرکز بر مسائل کلان کشور
 • کمک به شکل‌گیری کانون‌های تفکر
 • ایجاد ارتباطات میان هسته‌های فکری در کشور

حوزه‌ها

اقتصاد 6 گروه
علم و فناوری 2 گروه
انرژی و منابع
آموزش
فرهنگی و اجتماعی
سلامت
توسعه منطقه‌ای

انواع محصولات و خدمات

گزارش تحلیلی


دهها گزارش تحلیلی در حوزه‌های فعالیت ایتان با همکاری گروه‌ها و افراد فعال در شبکه به عنوان خروجی پروژه‌ها تولید شده است.

پیشنهاد سیاستی


با توجه به مسائل و موضوعات روز کشور، ایتان اقدام به تهیه و ارائه پیشنهادهای سیاستی متعددی در حوزه‌های مورد نیاز کشور می‌نماید.

خلاصه سیاستی (در قالب نامه)


خلاصه‌های سیاستی ایتان عمدتا در قالب نامه به مسئولین قوای کشور و وزراء انتشار یافته است.

برگزاری نشست تخصصی


گروه‌های فعال در ایتان با توجه به موضوعات کاری خود به صورت مستمر اقدام به تشکیل نشست‌های تخصصی جهت ارائه و بررسی پیشنهادها و اقدامات می‌نمایند.

یادداشت تحلیلی


یادداشت‌های تحلیلی کوتاه به عنوان خروجی فعالیت‌های کارشناسی ایتان جهت استفاده عموم و مسئولین ارائه می‌شود.

برگزاری کارگاه آموزشی


برخی کارگاه‌های آموزشی در داخل مجموعه و جهت استفاده اعضای شبکه و برخی در داخل دستگاه‌های کشور جهت استفاده مدیران و کارشناس‌های آن‌ها تشکیل می‌گردد.

سایت


چندین سایت به صورت مستمر اقدام به انتشار تولیدات گروه‌های ایتان در قالب‌های مختلف می‌نمایند.

گزارش رصدی


گزارش‌های رصدی به صورت منظم یا ویژه‌نامه در حوزه‌های فعالیت گروه‌ها تهیه و منتشر می‌شود.

برگزاری جلسات هم‌اندیشی


جلسات متعددی با دعوت از اندیشمندان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف جهت همفکری و هم‌افزایی در مورد مورد نیاز برگزار شده است.

برگزاری دوره آموزشی


دوره‌های آموزشی به صورت مدون و منظم جهت استفاده دانشجویان توسط تیم‌های ایتان برگزار می‌شود.

کتاب


یک عنوان کتاب در موضوع هدفمندی یارانه‌ها توسط ایتان منتشر شده است.

جزوات آموزشی


جزوات آموزشی ترویجی جهت استفاده دانشجویان و آشنایی با موضوعات مورد نیاز کشور توسط ایتان تولید می‌گردد.

پروژه‌ها

1393

تعیین شاخص‌های ارزیابی تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی

کارفرما: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

در این پروژه بر اساس فلسفه ابلاغ و متن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نیز با توجه به سایر اسناد بالا دستی و با استفاده از نظرات صاحبنظران و کارشناسان حوزه‌های مختلف، ابتدا تفسیر دقیقی از بند‌های سیاست‌ها ارائه گردید و سپس مبتنی بر این تفسیر، شاخص‌هایی جهت رصد و پایش تحقق سیاست‌ها تولید گردید.

1393

تدوین سند دفاع اقتصادی سازمان پدافند غیرعامل

کارفرما: سازمان پدافند غیرعامل

این سند ضمن ارائه تصویر مناسبی از تهدیدهای اقتصادی دشمن در آینده و ضعف­‌های تهدیدزای درونی، نقشه راه مقابله با این تهدیدها و ضعف‌ها را در سطح کلان ارائه می‌دهد. در این سند به ۱۲ حوزه «مدیریت اقتصادی»، «پولی، بانکی و ارزی»، «درآمدهای ملی»، «تامین نیازهای اساسی»، «حمل و نقل»، «انرژی»، «دیپلماسی اقتصادی»، «نظام تجاری»، «مفاسد اقتصادی»، «صنعت و تولید داخلی»، «علم و فناوری» و «فرهنگ اقتصاد مقاومتی» پرداخته شده است. در هر یک از این حوزه­‌ها ضمن تحلیل وضعیت موجود کشور، راهبردهای مصون‌سازی در برابر تهدیدها و رفع آسیب­‌پذیری‌های تهدیدزا ارائه شده است.

1392

حمایت از توسعه فناوری در شرکت های بزرگ کشور

کارفرما: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

در این پروژه با بررسی مسائل توسعه فناوری و نیز توسعه بازار در 5 صنعت بزرگ کانی فلزی(فولاد و مس)، خودرو، برق و نیرو، پتروشیمی و صنایع غذایی و همچنین مصاحبه با بیش تعداد زیادی از مدیران شرکت‌های بزرگ و نیز کارشناسان حوزه صنعت و فناوری، پیشنهادهای عملیاتی و مدل تعاملی برای توسعه فناوری و بازار شرکت‌های بزرگ ارائه شده است.

1391

بررسی تعامل فرآيندهای مالیاتی كشور و نظام علم و فناوری

کارفرما: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

در این پروژه قوانین و آیین نامه‌های مختلف در حوزه مالیات بررسی گردید و مسائل شركت‌های دانش بنیان از منظر قانونی احصاء شد. همچنین روندهای محاسبه مالیات و اخذ آن به صورت دقیق بررسی شد و مشكلات و مسائل شركت‌های دانش بنیان در این حوزه از طریق گفتگو با مدیران این شرکت‌ها و مدیران پژوهشكده‌ها جمع‌آوری شد. همچنین تجربیات سایر كشورها در حوزه مالیات و استفاده از آن در جهت ارتقاء علم و فناوری بررسی گردید. نهایتا پیشنهادات اصلاحی به منظور تسهیل فرآیند اخذ مالیات از فعالان نظام علم و فناوری و استفاده از ابزارهای مالیاتی در جهت ارتقاء فعالیت‌های علمی و فناورانه در كشور ارائه شد.

1391

تحلیل چالش‌های نظام سلامت

در این پروژه تحلیل سیستمی از وضعیت موجود نظام سلامت کشور با توجه به بازیگران حوزه سلامت انجام شده است و مسائل کلان و اساسی نظام سلامت استخراج شده است. بخش‌های اصلی پروژه عبارتند از: تعیین اجزاء حیاتی نظام سلامت کشور، بررسی جایگاه و روابط اجزاء نظام سلامت کشور، بررسی وضع موجود نظام سلامت کشور، تعیین چالش‌های موجود در حوزه‌های مدیریت، سیاست‌گذاری و اقتصاد سلامت، طبقه‌بندی مسائل مربوط به حوزه سلامت با رویکرد علی و معلولی، تعیین چالش‌های اساسی نظام سلامت در هشت محور، تدوین شبکه مسائل نظام سلامت کشور، تعیین چالش اساسی حوزه سلامت با رویکرد بین بخشی و کلان به حوزه بهداشت و درمان کشور

1391

بررسی مسائل شرکت‌های دانش بنیان در تشریفات گمرکی ورود و خروج کالا

کارفرما: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

در این پروژه مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تشریفات گمرکی تحلیل و بررسی شد. بدین منظور قوانین و آیین نامه‌های مختلف امور گمرکی و مسائل شرکت های دانش بنیان از منظر قانونی بررسی شد. همچنین روندهای گمرکی در گمرکات کشور به طور دقیق بررسی شد و از گمرکات شهید رجایی، شهید باهنر، امام خمینی و شهریار بازدید به عمل آمد. گفتگوها و هم‌اندیشی‌های متعددی با مدیران شرکت‌های دانش بنیان، مسئولان و مدیران مختلف سازمان گمرک کشور، مدیران و کارشناسان سازمان‌های همجوار گمرک نیز انجام شد و تجربیات سایر کشورها در حوزه مشکلات و مسائل گمرکی بررسی گردید. نهایتا پیشنهادات اصلاحی به منظور تسهیل فرآیند گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین حل مشکلات عمومی فرآیندهای گمرکی در کشور ارائه شد.

1391

تدوین الگوی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه

کارفرما: کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیرو تفویض اختیار نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام، چگونگی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به یکی از دغدغه‌های جدی مجمع تبدیل گردید. در این پروژه الگوئی جامع برای نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام ارائه گردید، به نحوی که در عین عدم تداخل با حوزه‌های اجرایی از کارآمدی و دقت کافی نیز برخوردار بوده و بتواند آئینه‌ای برای بازتاب میزان اجرا و عدم اجرای سیاست‌ها در لایه‌های مختلف تصمیم گیری و اجرائی کشور باشد.

1390

بررسی و آسیب شناسی آیین نامه ارتقاء مرتبه اعضای هیأت علمی

کارفرما: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

در این پروژه ابتدا مروری بر برخی آسیب‌ها و ایرادهای کلی مربوط به ارتقاء رتبه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها انجام شد. سپس برخی از آسیب‌های ویرایش‌های اخیر این آیین‌نامه با نگاهی مقایسه‌ای بررسی گردید. در پایان نیز مبتنی بر آسیب‌های احصا شده، پیشنهاداتی برای اصلاح این آیین‌نامه ارائه گردید.

1390

تبیین اهمیت، جایگاه و سازوکارهای ابزار ضمانت(به عنوان یکی از ابزارهای مالی) در حوزه فناوری و نوآوری

کارفرما: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

در این پروژه اهمیت، جایگاه و سازوکارهای ابزار ضمانت به عنوان یکی از ابزارهای مالی در حوزه فناوری و نوآوری تبیین شده است. در این پروژه ابتدا مروری بر تجربیات جهانی ضمانت در حوزه‌های دانش بنیان و همچنین تعاریف، نقش، جایگاه، ویژگی‌های بنگاه‌های دانش‌بنیان شده است. همچنین تجربیات جهانی در مورد طراحی و پیاده سازی سیاست‌های تضمین در سطح ملی بررسی شده است. این بررسی ها زمینه برای طراحی سیاست‌های مناسب تضمین را فراهم می‌آورد. در نهایت نیز پس از جمع‌بندی ویژگی‌ها و ابعاد مختلف طرح‌های تضمین، آیین نامه اجرایی طرح تضمین طرح ها و محصولات دانش بنیان ارائه شده است.

1390

همکاری و تولید محتوا برای بخش‌های مختلف صدا و سیما

کارفرما: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

با توجه به گسترده بودن مخاطبان گزارش‌های خبری سیما در میان مردم و نیز مسئولان پیشنهادها و محتواهای مختلفی به بخش‌های خبری 14 و 21 ارائه شده است. همچنین سوژه‌ها و کارشناسان در موضوعات مختلف به گفتگوهای خبری پیشنهاد شده است. ارائه مشاوره و محتوا به برنامه‌های کلید مسکن، کلید علم و فناوری، نسخه، حرف حساب نیز از اقدامات این حوزه بوده است.

1389

تدوین قوانین بستر ساز تحقق سند چشم‌انداز و سیاست‌های نظام در بخش انرژی

کارفرما: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

در این پروژه مهم‌ترین خلا‌ها و نواقص قانونی‌ در حوزه انرژی کشور شناسایی گردید و با آسیب‌شناسی صورت گرفته راهکار‌های قانونی پیشنهاد شد.

1389

بررسی و تحلیل تناسب و تطابق اختیارات و مسئولیت‌های وزارت صنایع و معادن و ارائه راهکارهای متعادل‌سازی آن‌ها

کارفرما: معاونت برنامه‏ ریزی وزارت صنایع و معادن

در این پروژه با بررسی و تحلیل قوانین و اسناد بالادستی در کنار گفتگو و مصاحبه تحلیلی با خبرگان بخش صنعت و معدن کشور، انفکاک و دوگانگی وظایف و اختیارات وزارت صنایع و معادن مورد آسیب شناسی دقیق قرار گرفت و نگاهی جامع به سیاست‌های بخش صنعت و معدن ارائه گردید.

1388

آسیب‌شناسی برنامه‌های توسعه در ایران

کارفرما: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

در این پروژه با گردآوری نظرات نخبگان و کارشناسان توسعه و همچنین مجریان امر تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه قبلی، از طریق مطالعات کتابخانه‌ای و مصاحبه‌های حضوری، آسیب‌های اساسی برنامه‌های توسعه استخراج گردید. این آسیب‌ها در 4 دسته پیش‌نیازها، فرآیند، محتوا و اجرای برنامه بررسی شده است.

مستندات

یادداشت تحلیلی: تاثیرات برجام بر تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا علیه ایران

اقتصاد

یادداشت تحلیلی: تاثیرات برجام بر تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا علیه ایران

اقتصاد

نویسنده
گروه دیپلماسی
سال
1395

پیشنهاد سیاستی: ۳۰ پیشنهاد شبکه کانون‌های تفکر ایران برای اصلاح برنامه ششم توسعه

آموزش اقتصاد انرژی و منابع سلامت و بهداشت علم و فناوری

پیشنهاد سیاستی: ۳۰ پیشنهاد شبکه کانون‌های تفکر ایران برای اصلاح برنامه ششم توسعه

آموزش اقتصاد انرژی و منابع سلامت و بهداشت علم و فناوری

نویسنده
شبکه کانون‌های تفکر ایران
سال
1395

یادداشت تحلیلی: چرا نباید بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت تفکیک شود؟

اقتصاد

چرا نباید بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت تفکیک شود؟

اقتصاد

نویسنده
شبکه کانون‌های تفکر ایران
سال
1394

​​گزارش رصدی: کارنامه سال دوم دولت یازدهم، عیار ۲ سال دولت تدبیر و امید

آموزش اقتصاد انرژی و منابع علم و فناوری

گزارش رصدی: کارنامه دو ساله، نیمه راه؛ عیار ۲ سال دولت تدبیر و امید

آموزش اقتصاد انرژی و منابع علم و فناوری

صاحب امتیاز
عیار آنلاین
سال
1394

گزارش رصدی: کارنامه بهار ۹۴

آموزش اقتصاد انرژی و منابع سلامت و بهداشت علم و فناوری

گزارش رصدی: کارنامه بهار 94

آموزش اقتصاد انرژی و منابع سلامت و بهداشت علم و فناوری

صاحب امتیاز
عیار آنلاین
سال
1394

گزارش رصدی: کارنامه زمستان ۹۳

آموزش اقتصاد سلامت و بهداشت علم و فناوری

گزارش رصدی: کارنامه زمستان ۹۳

آموزش اقتصاد سلامت و بهداشت علم و فناوری

صاحب امتیاز
عیار آنلاین
سال
1394

گروه‌ها

1395

گروه بانک

محورها: کارکردهای اصلی بانکداری و نحوه اثرگذاری بانک‌ها در اقتصاد ایران، شناخت صحیح و منطبق با واقع از مسائل نظام بانکی

1395

گروه علم و فناوری

محورها: اقتصاد آموزش عالی، نهادهای واسطه علم و فناوری، مدل توسعه ستادهای فناوری راهبردی ریاست جمهوری، مدل نظارت بر عملکرد ستادهای فناوری، شاخص‌های نقشه جامع علمی کشور ​​

1395

گروه اشتغال

1394

گروه جمعیت و خانواده

محورها: رشد کمی و کیفی جمعیت و کاهش اثرات پیری جمعیت در آینده، راهکارهای کاهش سن ازدواج و افزایش جمعیت، بررسی ابعاد مسئله ناباروری ​​

1392

گروه سلامت

محورها: بررسی ساختار نظام سلامت سایر کشورها (نظیر آلمان، آمریکا و انگلیس)، بررسی وضعیت منابع انسانی در بخش پزشکی، بررسی طرح تحول سلامت و اثرات ناشی از آن، زنجیره تامین دارو و توسعه صادرات، بررسی اقتصاد بخش سلامت نظیر بیمه و ... ​​

1392

گروه فناوری نرم

محورها: تحلیل نقش سند و چک در حجم پرونده‌های ورودی، تحلیل و آسیب‌شناسی برخی فرآیندهای قوه قضائیه (اعسار و مستثنیات دین، نظام ارجاع، ابلاغ، نظام شهادت)، نظام‌های حل اختلاف جایگزین و داوری، تحلیل سیستمی مبارزه با مفاسد اقتصادی (بررسی ابعاد زمین‌خواری)

1391

گروه حمل و نقل

محورها: ترانزیت کالا، توسعه شبکه ریلی، ساخت داخل در صنعت ریلی، افزایش بهره‌وری استفاده از خطوط ریلی ​​

1389

گروه انرژی

محورها: قراردادهای نفتی (IPC)، قراردادهای نیروگاهی، توسعه صنعت پالایشگاهی، ساخت داخل در صنعت نفت، کارت سوخت، ساختار حکمرانی نفت

1389

گروه کشاورزی

محورها: اصلاح ساختارهای پژوهشی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی، خودکفایی در محصولات اساسی، بررسی ظرفیت‌های کشت دیم در ایران، شناخت گونه‌های گیاهی جهت مقابله با ریزگردها، الگوی مدیریتی وزارت کشاورزی، شناخت مدل‌های زنجیره‌های کوتاه عرضه در کشاورزی، تامین علوفه دام با محوریت ایجاد مراتع دست کاشت، مطالعه توسعه روستایی در کشور

1389

گروه دیپلماسی اقتصادی

محورها: توسعه مفهوم دیپلماسی عمومی، مطالعه تخصصی پیرامون ابعاد اقتصادی تحریم، مطالعه پیرامون توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه با تاکید بر روسیه و عراق

1389

گروه اندیشکده تعلیم و تربیت دال

محورها: تحول بنیادین آموزش و پرورش، طراحی نظام‌های مدیریتی آموزش و پرورش، اقتصاد آموزش و پرورش، مسئله مهد کودک‌ها، سیاست‌گذاری نخبگان ​​

1384

گروه مسکن

محورها: اهمیت و جایگاه بخش مسکن در اقتصاد مقاومتی (جمعیت، رشد، اقتصاد، خروج از رکود، اشتغال)، پیشنهادهایی برای خروج از رکود مسکن، ارائه الگوهای تامین مسکن توسط نهادهای عمومی، نقد و بررسی طرح جامع مسکن و ارائه پیشنهادات اصلاحی، پیشنهاد احکام برای برنامه ششم توسعه، پیگیری مسکن مهر

تاریخچه

ایتان (ITAN) در سال 1379 با عنوان شبکه تحلیل‌گران تکنولوژی ایران (Iran Technology Analysts Network) تاسیس شد. اهداف ایتان در بدو تاسیس تقویت زیرساخت فكری- فرهنگی توسعه تکنولوژی در کشور از طریق شبکه‌سازی مراکز تحلیل و تفکر و همچنین ایجاد بستر مناسب آشنایی و تبادل نظر تحلیل‌گران تکنولوژی کشور و انعکاس نظرات و انتقادات تحلیل‌گران به مسئولان و پیگیری و ارتباط مستمر آن‌ها با هدف اصلاح تصمیمات بود. در سال‌های بعد فعالیت‌های شبکه توسعه یافت و به حوزه‌های متعددی از جمله اقتصاد کلان، انرژی، صنعت، کشاورزی، مسکن، تعلیم و تربیت، سلامت و علم و فناوری وارد شد. در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ نام این مجموعه از «شبکه تحلیلگران فناوری ایران» به «شبکه کانون‌های تفکر ایران» تغییر یافت.

اعضا

 • دکتر مرتضی فیروزآبادی مدیر ایتان

  دانشجوی دکتری اقتصاد آموزش عالی
  فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی صنایع
  فارغ‌التحصیل کارشناسی ریاضی کاربردی

آمار و ارقام

104

تعداد اعضا

26

میانگین سنی اعضا

180

پروژه انجام شده

17

سال فعالیت

همکاران

اطلاعات تماس

فرم ارسال پیام

 • ایمیل info@itan.ir
 • تلفن تماس 021-88019335
 • فکس 021-88029996
 • سایت itan.ir
 • نشانی تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی بیمارستان شریعتی، جنب دانشکده اقتصاد، پلاک 3، ساختمان شماره 3