طراحی الگو و مدل

طراحی الگوی تامین مالی بیمه ناباروری

آمارها نشان می‌دهد که حدود یک پنجم زوج‌های ایرانی، یعنی حدود ۳ میلیون زوج، نابارور هستند و با توجه به عدم پوشش هزینه‌های درمان ناباروری توسط بیمه‌های درمانی پایه بیمار تقریبا باید تمام هزینه‌ها را خود پرداخت کند. بالا بودن این هزینه‌ها و پیچیدگی درمان و ریسک موفقیت آن موجب می‌شود که بسیاری از خانواده‌ها نتوانند به سراغ درمان این مشکل بروند.

با توجه به اهمیت درمان این زوج‌ها در نرخ رشد جمعیت و همچنین بحران پیری جمعیت، پیشنهاد می‌شود که بخشی از خدمات مربوط به درمان ناباروری در بسته خدمات پایه بیمه‌های سلامت قرار گیرد. راهکار پیشنهادی ارائه شده بر اساس مدل خرید خدمت مبتنی بر عملکرد (pay for performance) به عنوان یک روش نوین برای گره زدن خدمت، کیفیت و نتیجه می‌باشد.

مطابق بررسی‌ها، برای پوشش خدمات درمانی از سوی بیمه‌های پایه با تعرفه دولتی سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز است که اگر ۶۰ درصد آن‌ها توسط بیمه‌ها، ۳۰ درصد به صورت وام قرض‌الحسنه و ۱۰ درصد به عنوان پرداخت مستقیم بیمه‌گذار محاسبه شود، ۲۴۰ میلیارد تومان باید توسط بیمه‌ها پرداخت شود که در مجموع هزینه‌های بیمه در بخش سلامت ناچیز است.

این مطالعه در شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) با همکاری پدرام کاویان و حسین شمالی در سال ۱۳۹۷ انجام شده است.

محصولات مرتبط:

 

امتیاز مطلب: ۵ (۱ نظر)
برچسب ها
امتیاز مطلب: 5 (1 نظر)

شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان)

شبکه کانون‌های تفکر ایران مجموعه‌ای متشکل از مراکز و گروه‌های تحلیلگر تخصصی است که با هدف ارتقای کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق سیاست‌پژوهی و کمک به تصمیم‌گیری در حوزه‌های مهم پیش روی کشور و ارائه پیشنهادهای سیاستی به تصمیم‌گیران فعالیت می‌نماید. ورود به صفحه اندیشکده

نوشته های مشابه

بستن